Ako ťažiť Bitcoin a ďalšie kryptomeny?

Platobná sieť Bitcoinu je postavená na revolučnej blockchain technológií. O celú platobnú sieť sa stará skupina ľudí, ktorých nazývame mineri (baníci). V tomto článku sa dočítate kto sú mineri, čo znamená ťaženie Bitcoinov (Bitcoin mining) a získate odpoveď na otázku ako ťažiť Bitcoin.

ako ťažiť bitcoin - grafické karty určené na ťažbu

Čo je Bitcoin mining?

Bitcoin mining v slovenčine znamená ťaženie Bitcoinov. Význam ťaženia Bitcoinov spočíva v schvaľovaní realizovaných transakcií. Všetky realizované transakcie, v platobnej sieti Bitcoinu, sú schválené a potvrdené minermi. Mineri (baníci) sú osoby, ktoré kontrolujú a potvrdzujú realizované transakcie a starajú sa, aby platobná sieť Bitcoinu bola stabilná a zabezpečená.

Pri potvrdení transakcie musia mineri vyriešiť zložité matematické úlohy. Na ich vyriešenie používajú výkonný výpočtový hardware. Potvrdené transakcie spájajú do nového bloku. Nový blok sa ukladá do reťazca blokov, ktorý nazývame Blockchain. Blockchain je takzvaná digitálna účtovná kniha, v ktorej je zaznamenaná každá realizovaná transakcia.

Každý nový blok obsahuje určitý počet nových Bitcoinov. Tieto Bitcoiny získajú mineri, ktorí ako prví vyriešia zložité šifrovacie (kryptografické) úlohy a potvrdia nový blok. Odmena za nový blok sa každé 4 roky znižuje o polovicu a počet nových Bitcoinov sa neustále zmenšuje. Celkový počet vyťažených Bitcoinov  sa zastaví na hodnote 21 000 0000 mincí.

 
Môže vás zaujímať: Aktuálny kurz Bitcoinu na sviečkovom grafe.
 

Hardware pre ťaženie Bitcoinov

Procesor

Bitcoin sa prvotne ťažil pomocou procesora. Každý počítač vlastnil procesor a preto distribúcia Bitcoinu medzi ďalších užívateľov bola veľmi jednoduchá. Ako sa platobná sieť Bitcoinu rozširovala, procesory svojím výkonom, na schvaľovanie obrovského množstva transakcií,  už nepostačovali. Preto mnoho ľudí si začalo klásť otázku ako ťažiť Bitcoin rýchlejšie a efektívnejšie.

Grafické karty

Úlohu procesora neskôr prevzali grafické karty, ktoré sú pri výpočtoch mnohonásobnejšie rýchlejšie ako procesor. Pre ťaženie Bitcoinov sa najviac používajú grafické karty značky AMD a ASUS. Tieto grafické karty disponujú vysokým výkonom a nízkym odberom elektrickej energie.

ASIC

ASIC (application-specific integrated circuit chips) je špecialný hardware, ktorý je navrhnutý presne pre ťaženie Bitcoinov. Jedná sa o špeciálny procesor, ktorý dosahuje, pri výpočte zložitých šifrovacích úloh, vysoký výkon a čo najnižšiu spotrebu.

Chcete ťažiť Bitcoin a ďalšie kryptomeny vlastným hardvérom? Kompletné vybavenie od prepäťovej ochrany až po výkonné grafické karty nájdete v overenom eshope alza.sk

 

Ako ťažiť Bitcoin?

Ťažiť Bitcoin môžete troma spôsobmi:

 1. Svojim hardvérom – ako jednotlivec
 2. Svojim hardvérom – zoskupený v skupine ďalších minerov (mining pool)
 3. Zakúpením (prenajatím) časti výkonu z ťažobného hardvéru mining spoločnosti (cloud mining)

 

Ťažba Bitcoinu vlastným hardvérom

Pri tomto spôsobe ťažby, potrebujete:

 • Vlastniť výkonný hardvér – hardvér na ťaženie Bitcoinov pozostáva zo základnej dosky, grafickej karty, procesora alebo ASIC čipov.
 • Nainštalovať  softvér na ťaženie Bitcoinov – medzi najpoužívanejšie ťažiace programy patria CGminerEasyMiner a BFGMiner.
 • Vytvoriť si Bitcoinovú peňaženku – môžete si vytvoriť online, desktopovú alebo hardvérovú peňaženku.  Medzi kvalitnú desktopovú peňaženku patrí Exodus.

S narastajúcim množstvom vyťažených Bitcoinov sa náročnosť ťažby zvyšuje a pravdepodobnosť, že potvrdíte nový blok ako prvý, sa razantne znižuje. Nehovoriac o tom, že prevádzkovanie hardvéru na ťaženie Bitcoinov je nákladné na elektrickú energiu. V dnešnej dobe (november 2017) je ťaženie Bitcoinu vlastným hardvérom finančne nákladné a náročné.

 

Mining pool

Pri ťažbe Bitcoinu v mining poole potrebujete:

 • Hardvér pre ťažbu Bitcoinov
 • Pripojiť sa do mining poolu
 • Vytvoriť si Bitcoinovú peňaženku

Minig pool je miesto, v ktorom sa jednotliví mineri spájajú do skupín. V minig poole sa združuje výpočtový výkon minerov a zvyšuje sa tak šanca, že daný pool vyťaží nový blok ako prvý. V mining poole si mineri svoju odmenu, z potvrdeného bloku, rozdelia podľa sily výpočtového výkonu, ktorý v skupine vlastnia.

minig pools - ako ťažiť bitcoin, precentuálne rozdelenie

Veľkosť mining poolov v októbri 2017.

Jeden z prvých mining poolov, ktoré vznikli je Slushpool, ktorý vytvoril český programátor Marek Palatinus (Slush) v decembri 2010.

Ťaženie Bitcoinov v mining poole je oveľa efektívnejšie ako ťažba jednotlivca. Niektorí mineri si ale stále kládli otázku, ako ťažiť Bitcoin ešte jednoduchšie a efektívnejšie? S odpoveďou na túto otázku vznikla možnosť ťaženia Bitcoinov v cloud miningu.
 

Bitcoin Cloud mining

Pri Bitcoin cloud miningu potrebujete:

 • Vytvoriť si účet v cloud mining spoločnosti
 • Zakúpiť si cloud mining kontrakt
 • Vytvoriť si Bitcoinovú peňaženku (potrebná len pri výbere Bitcoinov)

Pri Bitcoin cloud miningu nemusíte kupovať výkonný hadware pre ťažbu Bitcoinov. Existujú spoločnosti, ktoré disponujú veľkým množstvom hardvéru pre ťaženie Bitcoinov. Tento hardvér sa nachádza v obrovských halách (datacentrách), ktoré sú navrhnuté pre efektívnu ťažbu Bitcoinov pri nízkych nákladoch.

 
V týchto spoločnostiach si, prostredníctvom cloud mining kontraktu, prenajmete výpočtový hardvér, ktorý generuje určitý výkon ťaženia (hash rate). Podľa výšky prenajatého výkonu budete odmeňovaný za ťažbu nových Bitcoinov.
 

Ako ťažiť Bitcoin v cloud miningu?

Pri cloud minigu potrebujete nájsť kvalitnú a overenú firmu, ktorá má zázemie v dôveryhodných krajinách a má veľmi veľa spokojných zákazníkov z celého sveta. Vybrané cloud mining spoločnosti, ktoré nájdete v tabuľke nižšie, poskytujú prvotriedne služby.

V týchto spoločnostiach za cloud mining kontrakt zaplatíte len vstupný jednorázový poplatok. Počas ťaženia neplatíte už žiadne skryté poplatky. Vyťažené Bitcoiny sa na váš účet pripisujú každý deň.

Medzi kvalitné a overené cloud mining spoločnosti patrí:

ťažba bitcoin - hashflare logo Minergate logo

Hashflare je popredný svetový cloud mining provider. Spoločnosť vznikla v roku 2014 a sídli v Škótsku. Prostredníctvom Hashflare môžete ťažiť Bitcoin, Ethereum, Zcash a Dash. Veľkosť prenajatého výkonu cloud mining kontraktu nie je pevne daný a môžete si ho sami určiť.

MinerGate je populárny mining pool, ktorý poskytuje ťaženie kryptomien aj prostredníctvom cloud miningu. MinerGate umožňuje ťaženie Bitcoinov a Monera. V blízkej dobe spúšťajú cloud mining pre kryptomenu Ethereum.

ako ťažiť bitcoin - genesis mining logo ťaženie bitcoinov ccg logo

Genesis Mining je popredná svetová cloud mining spoločnosť, ktorá na trhu pôsobí od roku 2013. Genesis Mining  sídli v Hong Kongu a na Islande. Prvotne sa špecializovala na ťažbu Bitcoinov. Dnes, prostredníctvom Genesis Mining môžete ťažiť Bitcoin, Dash, Etherem, Litecoin, Monero a Zcash.

CCG patrí medzi svetové cloud mining spoločnosti. Spoločnosť CCG sídli v Anglicku. Vyznačuje sa nízkymi cenami a stabilným ťažením kryptomien. V CCG môžete ťažiť Bitcoin, Ethereum, Zcash, Monero, Dash a Litecoin.

 

Návod, ako ťažiť Bitcoin prostredníctvom cloud miningu

Začať ťažiť Bitcoin prostredníctvom cloud miningu je veľmi jednoduché.

 1. Na webstránke si vytvoríte používateľský účet.
 2. Vyplníte svoj e-mail a vytvoríte si heslo.
 3. Na vašu e-mailovú adresu vám príde potvrdzovací e-mail o aktivácií konta.
 4. Kliknete na odkaz v e-maile a váš používateľský účet bude aktivovaný.
 5. Prihlásite sa do svojho používateľského účtu a zvolíte si kryptomenu, ktorú chcete ťažiť.
 6. Zvolíte si veľkosť výkonu (hashrate) cloud mining kontraktu a vytvoríte objednávku, ktorú zaplatíte podľa dostupných možnosti spoločnosti (platba kartou, SEPA bankový prevod, platba kryptomenami a iné).
 7. Niektoré spoločnosti ukladajú vaše zárobky automaticky do on-line peňaženky. V niektorých spoločnostiach musíte zadať adresu svojej Bitcoinovej peňaženky, na ktorú vám budu zaslané vyťažené Bitcoiny.
ako ťažiť bitcoin

 

Svoje vyťažené Bitcoiny si môžete prepočítať, na eurá alebo české koruny, prostredníctvom našej Bitcoin kalkulačky.

 
Páčil sa vám tento článok? Odporučte ho aj svojim priateľom. Pomôžete tak rozšíriť kvalitné informácie zo sveta kryptomien.

Ohodnoť tento článok