Ako ťažiť Ethereum, Monero, Zcash a ďalšie kryptomeny

Ťaženie kryptomien je neodmysliteľnou súčasťou Bitcoinu, Etherea, Litecoinu a ďalších, ktoré fungujú na princípe blockchainu. V tomto článku si popíšeme ako ťažiť Ethereum a ďalšie populárne kryptomeny ako je Monero a Zcash. Taktiež si ukážeme, aké sú možnosti ťažby kryptomien v roku 2021.

Ako ťažiť ethereum a kryptomeny - grafické karty

Ako funguje ťažba kryptomien?

Význam ťaženia kryptomien spočíva v schvaľovaní realizovaných transakcií. Všetky realizované transakcie sú schválené a potvrdené minermi. Mineri (baníci) sú osoby, ktoré kontrolujú a potvrdzujú realizované transakcie a starajú sa, aby platobná sieť kryptomeny bola stabilná a zabezpečená.

Pri potvrdení transakcie musia mineri vyriešiť zložité matematické úlohy. Na ich vyriešenie používajú výkonný výpočtový hardvér. Potvrdené transakcie spájajú do nového bloku. Nový blok sa ukladá do reťazca blokov, ktorý nazývame Blockchain. Blockchain je takzvaná digitálna účtovná kniha, v ktorej je zaznamenaná každá realizovaná transakcia.

Každý nový blok obsahuje určitý počet nových jednotiek kryptomeny (Bitcoin, Ethereum, Litecoin, Monero a iné). Tieto nové jednotky kryptomeny získajú mineri, ktorí ako prví vyriešia zložité šifrovacie (kryptografické) úlohy a potvrdia nový blok.

Pozrite si video, v ktorom sa dozviete princíp ťaženia kryptomien na najpopulárnejšej kryptomene Bitcoin.

 
Viac informácií o ťažení najpopulárnejšej kryptomeny nájdete v našom osobitnom článku o ťažbe Bitcoinu.
 

Ako ťažiť Ehereum?

Keďže Bitcoin sa ťaží primárne prostredníctvom ASIC čipov, dnes si ukážeme ako ťažiť Ethereum, Monero alebo Zcash. Všetky tieto kryptomeny sa ťažia prostredníctvom grafických kariet. Ťažiť Ethereum môžete troma spôsobmi:

 1. Svojim hardvérom – ako jednotlivec
 2. Svojim hardvérom – zoskupený v skupine ďalších minerov (mining pool)
 3. Zakúpením (prenajatím) časti výkonu z ťažobného hardvéru mining spoločnosti (cloud mining)

 

Ťažba kryptomeny Ethereum pomocou vlastného hardvéru

Pri tomto spôsobe ťažby, potrebujete:

 • Vlastniť výkonný hardvér – Ethereum sa efektívne ťaží prostredníctvom grafických kariet.
 • Nainštalovať softvér na ťaženie kryptomeny Ethereum – medzi najpoužívanejší ťažobný softvér patrí Claymores Dual Ethereum miner.
 • Vytvoriť si kryptomenovú peňaženku – poznáme viacej druhov peňaženiek (online, desktopová alebo hardvérová). Na začiatok si môžete vyťažený Ethereum uchovávať v kvalitnej online peňaženke MyEtherWallet.

Hardvér na ťaženie krypotmeny Ethereum sa skladá z grafických kariet a ďalších komponentov, ktoré spolu tvoria mining rig.

ťažba Ethereum mining rig litecoin, monero, zcash

Mining rig pre ťaženie kryptomeny Ethereum.

Mining rig je špeciálny počítač, ktorý je určený na ťaženie kryptomien, obzvlášť pre Ethereum, Zcash a Monero. Kompletný mining rig sa skladá z týchto komponentov:

 • grafická karta
 • základná doska
 • zdroj
 • hardisk
 • pamäť RAM
 • riser
 • procesor
 • softvér
 • konštrukcia rigu (najlepšie z hliníku alebo kovu)

Pri skladaní mining rigu treba klásť najväčšiu pozornosť na výber grafickej karty a napájacieho zdroja. V dnešnej dobe si môžeme vybrať z širokého množstva grafických kariet, ktoré disponujú vysokým výkonom pri nízkej spotrebe elektriny. V poslednej dobe veľké ťažobné spoločnosti skupujú grafické karty vo veľkom a môže sa stať, že kvalitné a výkonné grafické karty sú vypredané a nie je určený termín ďalšieho naskladnenia.

S narastajúcim množstvom vyťažených Etherov sa náročnosť ťažby zvyšuje a pravdepodobnosť, že potvrdíte nový blok ako prvý, sa razantne znižuje. Nehovoriac o tom, že prevádzkovanie hardvéru na ťaženie kryptomien je nákladné na elektrickú energiu. V dnešnej dobe je Ethereum ťažba vlastným hardvérom finančne nákladná.

Chcete si zostaviť profesionálny mining rig na ťaženie kryptomien? Kompletné vybavenie od prepäťovej ochrany až po výkonné grafické karty nájdete na overenom eshope alza.sk

 

Ťaženie kryptomien v mining poole

Pri ťažbe kryptomeny Ethereum v mining poole potrebujete:

 • Hardvér pre Ethereum ťažbu (mining rig)
 • Pripojiť sa do mining poolu
 • Vytvoriť si kryptomenovú peňaženku

Minig pool je miesto, v ktorom sa jednotliví mineri spájajú do skupín. V minig poole sa združuje výpočtový výkon minerov a zvyšuje sa tak šanca, že daný pool vyťaží nový blok ako prvý. V mining poole si mineri svoju odmenu, z potvrdeného bloku, rozdelia podľa sily výpočtového výkonu, ktorý v skupine vlastnia.

ťaženie kryptomien - ethereum mining pooly

Najväčšie mining pooly pre Ethereum ťažbu.

Medzi známe minig pooly pre ťažbu Etherea patrí Ethpool alebo DwarfPool.

Ťaženie kryptomeny Ethereum v mining poole je oveľa efektívnejšie ako ťažba jednotlivca. Niektorí mineri si ale naďalej kládli otázku, ako ťažiť Ethereum a ďalšie kryptomeny ešte jednoduchšie a efektívnejšie? S odpoveďou na túto otázku vznikla možnosť ťaženia kryptomeny Ethereum v cloud miningu.

xtb xstation maly
xtb xstation velky

 

Čo je cloud mining?

Pri ťažení kryptomien prostredníctvom cloud miningu potrebujete:

 • Založiť si účet v cloud mining spoločnosti
 • Zakúpiť si cloud mining kontrakt
 • Vytvoriť si kryptomenovú peňaženku (potrebná len pri výbere Etherea a ďalších kryptomien)

Pri cloud miningu nemusíte kupovať drahý hadvér pre ťažbu kryptomeny Ethereum. Existujú spoločnosti, ktoré vlastnia veľké množstvo hardvéru pre ťaženie kryptomoien. Tieto mining spoločnosti majú svoj hardvér uložený v obrovských halách (datacentrách), ktoré sú navrhnuté pre efektívnu ťažbu kryptomien pri nízkych nákladoch. Títo ťažobní giganti sídla v krajinách s nízkymi cenami za elektrinu a aj preto je ťaženie u nich výhodnejšie.

V týchto spoločnostiach si prostredníctvom cloud mining kontraktu prenajmete výpočtový hardvér, ktorý generuje určitý výkon ťaženia (hash rate). Podľa výšky prenajatého výkonu budete odmeňovaný za ťažbu kryptomien.

Pozrite si ukážku datacentier pre ťažbu kryptomeny Ethereum v spoločnosti Genesis Mining.

 

Aké sú výhody ťaženia kryptomien v cloud miningu?

 • ťaženie kryptomienJednoduché ťaženie – ťaženie kryptomien v cloud miningu je najjednoduchšia možnosť ako ťažiť Ethereum a ďalšie kryptomeny. Založíte si účet, vyberte si kryptomenu, zvoľte si veľkosť výkonu ťaženia (hash rate) a už na ďalší deň vám prídu prvé vyťažené kryptomeny.
 • VýhodaNemusíte kupovať výkonný hardvér – hardvér pre ťažbu kryptomien nie je lacný a začínajúci mineri musia riešiť otázku, kde mining rigy budú skladovať, pretože tieto ťažobné zostavy sú veľmi hlučné. Vďaka cloud miningu vás tieto problémy nemusia zaujímať, pretože hardvér na ťaženie kryptomien sa nachádza v datacentrách cloud miningovej spoločnosti.
 • ikonkaŽiadne faktúry za elektrinu – ďalším nákladom pri ťažení kryptomeny Ethereum je elektrická energia. Cloud mining spoločnosti sídlia v krajinách s lacnou elektrinou.
 • ako ťažiť kryptomeny ikonkaŤažba kryptomien pod dohľadom odborníkov – na celý proces ťažby kryptomien dohliada tím profesionálov, ktorí akúkoľvek chybu okamžite vyrieši.
 • ťaženie kryptomienVýplata každý deň – vyťažené kryptomeny sa na váš účet pripisujú každý deň.

Môže vás zaujímať: Aktuálny Bitcoin kurz na sviečkovom grafe.
 

Ako ťažiť Ethereum a ďalšie kryptomeny v cloud miningu?

Pri cloud minigu potrebujete nájsť kvalitnú a overenú firmu, ktorá má zázemie v dôveryhodných krajinách a má veľmi veľa spokojných zákazníkov z celého sveta. Vybrané cloud mining spoločnosti, ktoré nájdete v tabuľke nižšie, poskytujú prvotriedne služby.

V týchto spoločnostiach za cloud mining kontrakt zaplatíte len vstupný jednorázový poplatok. Počas ťaženia neplatíte už žiadne skryté poplatky.

Medzi kvalitné a overené cloud mining spoločnosti patrí:

ťažba ethereum - hashflare Minergate logo - ťaženie Monero

Hashflare je popredný svetový cloud mining provider. Spoločnosť vznikla v roku 2014 a sídli v Škótsku. Prostredníctvom Hashflare môžete ťažiť Ethereum, Bitcoin, Zcash a Dash. Veľkosť prenajatého výkonu cloud mining kontraktu nie je pevne daný a môžete si ho sami určiť.

MinerGate je populárny mining pool, ktorý poskytuje ťaženie kryptomien aj prostredníctvom cloud miningu. MinerGate umožňuje ťaženie Bitcoinu a Monera. Pred pár dňami spustili cloud mining pre kryptomenu Ethereum.

ako ťažiť Ethereum, Zcash, Litecoin - genesis mining logo ťaženie Ethereum, monero, Zcash ccg logo

Genesis Mining je popredná svetová cloud mining spoločnosť, ktorá na trhu pôsobí od roku 2013. Genesis Mining  sídli v Hong Kongu a na Islande. Prvotne sa špecializovala na ťažbu Bitcoinov. Dnes, prostredníctvom Genesis Mining môžete ťažiť Bitcoin, Dash, Etherem, Litecoin, Monero a Zcash.

CCG patrí medzi svetové cloud mining spoločnosti. Spoločnosť CCG sídli v Anglicku. Vyznačuje sa nízkymi cenami a stabilným ťažením kryptomien. V CCG môžete ťažiť Ethereum, Bitcoin, Zcash, Monero, Dash a Litecoin.

 

Návod, ako ťažiť Ethereum a ďalšie kryptomeny v cloud miningu

Začať ťažiť Ethereum v cloud miningu je veľmi jednoduché.

 1. Na webstránke si vytvoríte používateľský účet.
 2. Vyplníte svoj e-mail a vytvoríte si heslo.
 3. Na vašu e-mailovú adresu vám príde potvrdzovací e-mail o aktivácií konta.
 4. Kliknete na odkaz v e-maile a váš používateľský účet bude aktivovaný.
 5. Prihlásite sa do svojho používateľského účtu a zvolíte si kryptomenu, ktorú chcete ťažiť.
 6. Zvolíte si veľkosť výkonu (hashrate) cloud mining kontraktu a vytvoríte objednávku, ktorú zaplatíte podľa dostupných možnosti spoločnosti (platba kartou, SEPA bankový prevod, platba kryptomenami a iné).
 7. Niektoré spoločnosti ukladajú vaše zárobky automaticky do on-line peňaženky. V niektorých spoločnostiach musíte zadať adresu svojej kryptomenovej peňaženky, na ktorú vám budú prichádzať vyťažené kryptomeny.
ako ťažiť bitcoin

 
Sme v závere nášho článku, v ktorom sme si ukázali, ako ťažiť Ethereum a ďalšie populárne kryptomeny. V dnešnej dobe môže ťažiť Ethereum, Monero, Zcash alebo Bitcoin naozaj každý. Je už len na každom z nás, aký spôsob ťažby kryptomien si vyberie.
 

Páčil sa vám tento článok? Odporučte ho aj svojim priateľom. Pomôžete tak rozšíriť kvalitné informácie zo sveta kryptomien.

Ohodnoť tento článok