Čo je Bitcoin, aktuálny Bitcoin kurz na grafe

V roku 2009 sa začala prepisovať história vznikom prvej kryptomeny Bitcoin. Dnes už je BTC plnohodnotným platidlom, ktoré začína používať čoraz viac ľudí po celom svete. V tomto článku si vysvetlíme čo je Bitcoin a nájdete v ňom aktuálny Bitcoin kurz, graf a vývoj ceny.

Bitcoin kurz, vývoj ceny

Aktuálny Bitcoin kurz na grafe

Aktuálny Bitcoin graf poskytuje portál tradingview.com. Na grafe je znázornený Bitcoin kurz (BTC/USD) z burzy Bitfinex, ktorá patrí medzi najväčšie kryptomenové burzy na svete.

Jedna sviečka na grafe predstavuje vývoj ceny Bitcoinu za jeden obchodný deň (časový rámec D1). Tento časový rámec si môžete jednoducho zmeniť v hornej lište grafu.

Hodnota Bitcoinu sa počas dňa neustále mení. Prepočítajte si svoje Bitcoiny, na eurá alebo české koruny, prostredníctvom našej Bitcoin kalkulačky.

Pozrite si aktuálne kurzy ďalších kryptomien:

Kde kúpiť Bitcoin?

Bezpečnou a overenou zmenárňou na kúpu Bitcoinu je Coinbase. Coinbase patrí medzi najpopulárnejšie kryptoburzy na svete. Aby bolo založenie účtu ešte jednoduchšie, využite náš Coinbase návod, v ktorom sa dozviete, krok po kroku, ako si založiť účet a kúpiť Bitcoin.

BTC môžete nakupovať aj prostredníctvom CFD kontraktov. CFD je populárny spôsob obchodovania kryptomien. Vďaka CFD kontraktom môžete profitovať aj pri poklese ceny Bitcoinu, pokiaľ sa obchod vyvíja vo váš prospech. Pri CFD obchodovaní kryptomeny fyzicky nevlastníte a preto sa nemusíte obávať hackerských útokov na kryptoburzy. Pri CFD obchodovaní kryptomien si potrebujete založiť účet u kvalitného brokera. Vybraní brokeri nižšie v tabuľke poskytujú pre svojich klientov vynikajúce obchodné podmienky.

Viac informácií o CFD obchodovaní nájdete v našom kompletnom sprievodcovi obchodovaním Bitcoinu a ďalších kryptomien.

Broker Výhody Kryptomeny Trading 24/7
xtb logo bitcoin vývoj ceny
 • Svetový CFD broker
 • Slovenská podpora a pobočka v Bratislave
 • Profesionálna obchodná platforma xStation
BTC, ETH, LTC, DASH, XRP, EOS, XLM, BCH, ETC + 16 krížových párov bitcoin cena

XTB recenzia

Váš kapitál je spojený s rizikom*

etoro logo
 • Najväčšia investičná sieť na svete
 • Možnosť automaticky kopírovať populárnych obchodníkov
 • Revolučná platforma eToro Platform
BTC, ETH, XRP, LTC, DASH, EOS, XLM, BCH, ETC, ADA, NEO, BNB, IOTA + 6 krížových párov ikonka bitcoin graf a vývoj ceny

eToro recenzia

67% CFD účtov retailových investorov stráca peniaze*

bitcoin kurz pepperstone logo
 • Prvotriedny ECN broker
 • Regulovaný ASIC a FCA
 • Realizovanie objednávok vďaka technológií EDGE
BTC, BCH, DASH,
ETH, LTC
bitcoin kurz

Pepperstone recenzia

Váš kapitál je spojený s rizikom*

* Kryptomeny sú volatilný finančný inštrument. Ceny kryptomien môžu veľmi rýchlo kolísať vo veľmi krátkom časovom rámci, a preto nie sú vhodné pre všetkých investorov.
* Na 67%-78% retailových investorských účtov došlo pri obchodovaní CFD k vzniku straty. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako CFD kontrakty fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty. Podrobné vysvetlenie CFD kontraktov nájdete na tejto stránke.

 

Vybraných brokerov môžete porovnať v hlavnej tabuľke, ktorú nájdete v osobitnom článku. Taktiež v tabuľke nájdete odkazy na recenzie týchto brokerov.

 

Unikátna služba: Kopírovanie populárnych obchodníkov

Najväčšia investičná sieť na svete eToro, okrem nákupu a predaja kryptomien, umožňuje automaticky kopírovať populárnych obchodníkov.

Ako môžete začať kopírovať obchodníkov?

 1. Založíte si obchodný účet u brokera eToro
 2. Vložíte peniaze na svoj účet
 3. Vyberiete si populárneho obchodníka, ktorého chcete kopírovať
 4. Nastavíte výšku investovanej sumy a kliknete na tlačidlo “Kopírovat”

Následne, každý obchod, ktorý otvorí vybraný obchodník sa automatický otvorí aj na vašom účte. Vo videu nižšie si pozrite ako funguje kopírovanie obchodníkov.

 

Viac informácií o kopírovaní obchodníkov nájdete v našej detailnej eToro recenzií.

 

Čo je Bitcoin?

Bitcoin je digitálna kryptomena a platobná sieť, ktorá umožňuje platiť za tovar a služby po celom svete prostredníctvom internetu. Túto kryptomenu vytvorila v roku 2009 osoba alebo skupina osôb, ktorá sa nazýva Satoshi Nakamoto.

Bitcoin má plne decentralizovanú platobnú sieť. Platobná sieť Bitcoinu je tvorená sieťou počítačov, ktoré sa svojim výkonom podieľajú na riešení zložitých matematických výpočtov, vďaka ktorým sa schvaľujú jednotlivé transakcie a vznikajú (ťažia sa) nové Bitcoiny. Osoby alebo spoločnosti, ktoré sa podieľajú na ťažbe Bitcoinu, nazývame mineri (v slovenčine – baníci).

Mineri jednotlivé transakcie kontrolujú a schvaľujú. Schválené transakcie spájajú do skupiny blokov, ktoré sa ukladajú do zdieľanej databázy nazývanej blockchain. Pod pojmom blockchain si môžeme predstaviť takzvanú digitálnu účtovnú knihu, v ktorej je zaznamenaná každá realizovaná transakcia. Za schvaľovanie a ukladanie realizovaných transakcií do systému blokov, mineri získavajú odmenu v podobe novovzniknutých Bitcoinov.

Pozrite si náučné video, v ktorom sa dozviete, čo je Bitcoin. Video pochádza zo stránky weusecoins.com a obsahuje slovenské titulky.

 

Výhody Bitcoinu

Popularita Bitcoinu začína narastať, vďaka jeho mnohým výhodám.

 • VýhodaDecentralizácia – platobná sieť Bitcoinu nespadá pod žiadnu úradnú autoritu (vláda, banky a iné finančné inštitúcie) a preto nikto nemôže s Bitcoinom manipulovať, zakázať transakcie, ovplyvňovať infláciu alebo zmraziť váš účet.
 • Bitcoin kurzRýchlosť prevodu – jednotlivé Bitcoinové transakcie sa realizujú v rámci minút a to aj v prípade, ak posielate Bitcoiny do vzdialených kútov sveta. Preto ho s obľubou začína používať čoraz viac ľudí.
 • ikonkaDostupnosť – Bitcoiny môžete prijímať a odosielať z akéhokoľvek miesta na svete, odkiaľ máte prístup k internetu.
 • vyvoj cenyJednoduchosť – aby ste mohli začať platiť Bitcoinom, potrebujete byť pripojený k internetu a mať vytvorenú kryptomenovú peňaženku. Bitcoinovú peňaženku môžete mať uloženú v počítači, smartfóne alebo v externom hardvérovom zariadení (takzvaný BTC Trezor).
 • aktualna cenaBezpečnosť – všetky údaje o realizovaných transakciách sú šifrované a uložené v zdieľanej databáze nazývanej blockchain.
 • BTC grafBez obmedzení – jednotlivé prevody Bitcoinov nie sú obmedzené iba na pracovné dni v týždni. S Bitcoinom môžete vykonávať platby 24 hodín denne 7 dní v týždni.
 • VýhodaRastový potenciál – vďaka prepracovanému platobnému systému a blockchainu, začína túto kryptomenu akceptovať a používať množstvo svetových korporácii a inštitúcii. Tento záujem zvyšuje dopyt po Bitcoine. Narastajúci dopyt po Bitcoine zvyšuje hodnotu Bitcoinu a vysoký potenciál ďalšieho rastu láka tisícky investorov z celého sveta.

Nové Bitcoiny sú, vďaka zložitým matematickým výpočtom, do obehu postupne emitované. Ich množstvo je obmedzené na 21 000 000 mincí. Jeden BTC môžeme rozdeliť na 8 desatinných miest. Najmenšia jednotka Bitcoinu je 1 satoshi (0,0000 0001 BTC).

Najčastejšie používane jednotky Bitcoinu sú:

 • 1 BTC
 • 1 mBTC (mili BTC) = 0,001 BTC
 • 1 uBTC (micro BTC) = 0.000 001 BTC
 • 1 satoshi = 0.0000 0001 BTC
Bitcoin cena , vývoj na grafe

Viacerí odborníci z celého sveta hovoria o Bitcoine, že je digitálne zlato.

Čo ovplyvňuje cenu Bitcoinu?

Bitcoin kurz je tvorený cenou ponuky a dopytu. Na trhu Bitcoinu sa nachádzajú nakupujúci a predávajúci.

Ak sa na trhu nachádza prevaha nakupujúcich (zvyšuje sa dopyt), Bitcoin kurz rastie. Ak sa na trhu s Bitcoinom nachádza prevaha predávajúcich (zvyšuje sa ponuka), Bitcoin kurz klesá.

Dopyt po Bitcoine neustále stúpa a v minulom roku (2017) Bitcoin kurz zažil exponenciálny rast, keď v novembri prekonal magickú hranicu 10 000 $ za jeden BTC. Pritom na začiatku roka 2017 sa hodnota jedného Bitcoinu pohybovala na cene 950 $.

Množstvo svetových korporácii a spoločností už poskytuje možnosť zaplatiť za tovar alebo služby Bitcoinom. O najpopulárnejšiu kryptomenu sa zaujímajú aj veľké investičné banky a hedge fondy, ktoré začínajú obchodovať s BTC vo veľkom. S narastajúcou popularitou tejto digitálnej kryptomeny sa zvyšuje aj je tržná kapitalizácia a likvidita, ktorá sa začína rovnať klasickým finančným inštrumentom, ktoré môžeme obchodovať na svetových burzách.

Tip na zaujímavý článok v češtine: Nejlepší broker pro obchodování kryptoměn.

xtb metatrader ebook maly
xtb metatrader ebook

 

Aktuálny vývoj ceny BTC

Cena Bitcoinu sa minulý rok (2017) vyšplhala až k hodnote 20 000$. Tento výrazný nárast ceny sa musel skôr či neskôr skorigovať. Zaujímavosťou je, že tento rast ceny sa zastavil pri spustení obchodovania Bitcoinu prostredníctvom Futures kontraktov na burze CBOE a CME. Prostredníctvom Futures kontraktov obchodníci môžu profitovať aj pri poklese ceny Bitcoinu.

Existujú aj takzvané CFD kontrakty, ktoré fungujú na princípe Futures. Viac o CFD obchodovaní Bitcoinu sa dočítate na našej úvodnej stránke.

Bitcoin cena, vývoj za minulý rok

Vývoj ceny Bitcoinu po súčasnosť.

Ako vidíme na grafe, cena Bitcoinu sa momentálne (2.marec 2018) pohybuje okolo sumy 10 500$. Za posledných 24 hodín sa zobchodoval BTC v objeme viac ako 7 miliárd amerických dolárov. Celková trhová kapitalizácia k dnešnému dňu činí 183 miliárd $.
 

Ako ťažiť Bitcoin?

Najpopulárnejšiu kryptomenu môžete ťažiť troma spôsobmi:

 • Ťaženie vlastným hardvérom
 • Ťaženie vlastným hardvérom v mining poole
 • Ťažba prostredníctvom cloud miningu

Cloud mining

Cloud mining je kontrakt, prostredníctvom ktorého si prenajmete časť výkonu z ťažiarskej spoločnosti. Ťaženie kryptomien prostredníctvom cloud miningu je veľmi jednoduché a výhodné, pretože si nepotrebujete kupovať drahý výpočtový hardvér.

Medzi kvalitné cloud mining spoločnosti patrí:

ťažba bitcoinu hashflare logo Minergate logo

Hashflare patrí medzi popredné cloud mining spoločnosti. Táto ťažobná spoločnosť vznikla v roku 2014. Hashflare umožňuje ťažiť Bitcoin, Ethereum, Zcash a Dash. Pri každej kryptomene si môžete prenajať veľkosť výkonu podľa vašej preferencii.

MinerGate je populárny mining pool, ktorý poskytuje ťaženie kryptomien aj prostredníctvom cloud miningu. V MinerGate môžete ťažiť BTC alebo Monero. V blízkej dobe tento mining pool spustí možnosť ťažiť Ethereum.

Viac informácií o ťažení kryptomien nájdete v našom článku – Ako ťažiť Bitcoin a ďalšie kryptomeny.
 

Bude Bitcoin kurz naďalej rásť?

Táto otázka trápi nejedného investora, ktorí nakúpil a “Hodluje”. Pre obchodníkov, ktorí obchodujú BTC prostredníctvom CFD kontraktov to nie je veľmi podstatná otázka, pretože títo obchodníci môžu profitovať aj keď Bitcoin kurz bude klesať.

BTC patrí medzi historicky prvú kryptomenu, ktorá vznikla. Celkovo sú kryptomeny stále považované za mladý finančný inštrument, ktorého trh sa neustále vyvíja. Viacerí poprední odborníci pripisujú Bitcoinu ale aj ostatným kryptomenám vysoký rastový potenciál, vďaka revolučnej technológií blockchainu, na ktorej sú kryptomeny postavené.

Pozrite si hodnotné video, v ktorom hlavný analytik brokera XTB – Jaroslav Brychta vysvetľuje princíp fungovania Bitcoinu.

 
Veľa známych odborníkov na digitálne kryptomeny sa zhodujú v názore: Tak ako e-mail zmenil poštu a internet svet informácií, tak Bitcoin navždy zmení platobný systém.

xtb xstation maly
xtb xstation velky

Páčil sa vám tento článok? Odporučte ho aj svojim priateľom. Pomôžete tak rozšíriť kvalitné informácie zo sveta kryptomien.

Ohodnoť tento článok