Aktuálny Dash kurz, cena, graf a ďalšie užitočné informácie

Dash je ďalšou kryptomenou, ktorá v minulom roku zažila obrovský boom. Praktický vzaté, všetky kryptomeny, ktoré bežia na princípe decentralizovanej databázy, sú v súčasnosti stredobodom záujmu. V tomto článku nájdete aktuálny Dash kurz, graf a kalkulačku. Taktiež si povieme, kde Dash kúpiť, ako ho ťažiť a obchodovať.

Dash kurz, cena

Dash kurz (cena) na grafe

Aktuálny Dash kurz na sviečkovom grafe poskytuje webstránka Tradingview. Na grafe je zobrazený Dash kurz z burzy Kraken, ktorá patrí medzi najväčšie kryptomenové burzy na svete. Jedna sviečka na grafe predstavuje vývoj ceny Dashu za jeden obchodný deň (časový rámec – D1). Časový rámec si môžete jednoducho zmeniť v hornej lište grafu.

 
Pozrite si aktuálne ceny ďalších kryptomien:

Kde kúpiť Dash?

Digitálny Cash môžete kúpiť:

 • Na kryptomenovej burze
 • Nákup prostredníctvom CFD kontraktov

Kryptomenová burza

Pri tomto spôsobe obchodovania kupujete Dash, ktorý fyzicky vlastníte. Nakúpenú kryptomenu musíte mať uloženú v kryptomenovej peňaženke. Pri fyzickom nákupe profituje iba v prípade, ak Dash kurz rastie a Vy nakúpite za lacno a predáte za draho.

cena logo binance

Kryptomenová burza Binance je jedna z najrýchlejšie rastúcich zmenárni na svete. Vo svojej ponuke má aktuálne viac ako 270 kryptomien a toto číslo neustále rastie. Nakupujte a “Hodlujte” kryptomeny prostredníctvom tejto špičkovej kryptoburzy.

Chcete si založiť účet u Binance rýchlo a jednoducho? Pripravili sme pre Vás návod, v ktorom nájdete kompletný postup krok po kroku, ako si založiť účet a kúpiť Dash.

 

CFD Kontrakty

CFD (po slovensky kontrakt na rozdiel) je finančný derivát, ktorý kopíruje cenu podkladového aktíva. Na podobnom princípe fungujú Futures kontrakty. Tie sa momentálne (marec 2018) obchodujú iba na Bitcoine.

Aké sú výhody CFD obchodovania?

 • Nepotrebujete si založiť kryptomenovú peňaženku.
 • Nemusíte sa obávať hackerských útokov na burzy, v ktorých by ste ináč mohli mať uložené svoje kryptomeny.
 • Môžete profitovať aj pri poklese ceny Dashu, pokiaľ sa obchod vyvíja vo váš prospech. Pokiaľ si myslíte, že cena kryptomeny DASH bude klesať, jednoducho si v obchodnej platforme zadáte predajnú (short) objednávku.
 • Vašim ziskom alebo stratou sa stáva cenový rozdiel medzi otváracou a uzatváracou cenou obchodu.
 • Môžete obchodovať aj s malým finančným kapitálom. Vďaka finančnej páke (leverage) môžete obchodovať veľké množstvo kryptomien aj s malým kapitálom.

Predtým, ako začnete obchodovať kryptomeny, musíte si založiť účet u kvalitného brokera. Broker je sprostredkovateľom obchodných príkazov na burze. Broker nám umožňuje obchodovať rôzne finančné inštrumenty (Forex, kryptomeny, komodity, akcie a indexy). Založenie účtu je veľmi jednoduché a je zadarmo.

Kvalitní brokeri pre obchodovanie kryptomien

Broker Výhody Kryptomeny Trading 24/7
ikonka co je graf
 • Svetový CFD broker
 • Slovenská podpora a pobočka v Bratislave
 • Profesionálna obchodná platforma xStation
BTC, ETH, LTC, DASH, XRP, EOS, XLM, BCH, ETC + 16 krížových párov graf a kurz

XTB recenzia

Váš kapitál je spojený s rizikom*

etoro logo DASH kurz
 • Najväčšia investičná sieť na svete
 • Možnosť automaticky kopírovať obchodníkov
 • Revolučná platforma eToro Platform
BTC, ETH, XRP, LTC, DASH, EOS, XLM, BCH, ETC, ADA, NEO, BNB, IOTA + 6 krížových párov Kryptomena Dash

eToro recenzia

67% CFD účtov retailových investorov stráca peniaze*

Dash cena logo
 • Prvotriedny ECN broker
 • Regulovaný ASIC a FCA
 • Realizovanie objednávok vďaka technológií EDGE
BTC, BCH, DASH,
ETH, LTC
vývoj ceny a DASH kurz

Pepperstone recenzia

Váš kapitál je spojený s rizikom*

* Kryptomeny sú volatilný finančný inštrument. Ceny kryptomien môžu veľmi rýchlo kolísať vo veľmi krátkom časovom rámci, a preto nie sú vhodné pre všetkých investorov.
* Na 67%-78% retailových investorských účtov došlo pri obchodovaní CFD k vzniku straty. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako CFD kontrakty fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty. Podrobné vysvetlenie CFD kontraktov nájdete na tejto stránke.

Vybraných brokerov si môžete detailnejšie porovnať v našom prehľadnom porovnaní brokerov.

 

Prečo sa Dash kurz neustále mení?

Dash kurz je tvorený cenou ponuky (bid) a dopytu (ask). Na každom kryptomenovom trhu sa nachádzajú nakupujúci a predávajúci. Ak sa na trhu Dashu nachádza prevaha nakupujúcich (zvyšuje sa dopyt) Dash kurz rastie. Ak sa na trhu nachádza prevaha predávajúcich (zvyšuje sa ponuka) Dash kurz klesá.
 

Dash Kalkulačka

Hodnota kryptomien sa počas dňa neustále mení. Prostredníctvom našej Dash kalkulačky hravo zistíte aktuálnu cenu Dashu v eurách alebo českých korunách.

 

Čo je Dash?

Dash (Digital Cash) je digitálna mena novej generácie založená na softvéri Bitcoinu. Vznikol až na začiatku roka 2014 ešte pod názvom XCoin. O mesiac neskôr bol premenovaný na Darkcoin, aby o ďalší rok dostal súčasný názvov Dash.

Za jeho vznikom stojí muž menom Evan Duffield, ktorý sa ako väčšina podobných tvorcov najskôr stretol s Bitcoinom. Keď prišiel v roku 2010 do styku s prvou kryptomenou, bol očarený jej možnosťami. Ihneď však identifikoval aj jej nedostatky, hlavne čo sa týka miery súkromia a rýchlosti uskutočňovania prevodov.

Mal mnoho nápadov ako Bitcoin vylepšiť, aj keď samozrejme vedel, že tieto zmeny nebudú skrz pôvodných tvorcov Bitcoinu možné. Použil preto zdrojový kód Bitcoinu a pustil sa do tvorby kryptomeny dnes známej ako Dash.

 

Ako kryptomena Dash pracuje?

Kryptomena Dash pracuje na princípe dvojstupňovej, tzv. masternode siete. Prvý stupeň je tradične tvorený uzlami(nodes). V skutočnosti ide o počítače v sieti komunikujúce medzi sebou. Mineri tieto počítače používajú na ťaženie a verifikáciu transakcií.

Druhý stupeň tvoria tzv. hlavné uzly(masternodes). Ide o počítače, ktoré obsahujú celú databázu tejto kryptomeny a ovplyvňujú správanie celej siete. Práve tieto hlavné uzly umožňujú používať spomínané technológie InstantSend a Private Send.

Na to aby ste mohli v sieti predstavovať hlavný uzol (masternode), potrebujete disponovať sumou aspoň 1000 Dashov, ktoré predstavujú akési ručenie. Práve táto čiastka robí z princípu hlavných uzlov pomerne bezpečnú záležitosť, pretože každý kto chce v sieti pôsobiť ako masternode, musí neustále disponovať touto sumou. V prípade akéhokoľvek zneužitia svojej pozície o túto sumu prichádza. Preto je pre každého prevádzkovateľa hlavného uzla výhodnejšie pracovať so systémom ako proti nemu.

xtb xstation maly
xtb xstation velky

Výhody tejto kryptomeny

 • co je DashAnonymita transakcií – Je pomerne rozšíreným mýtom, že transakcie v rámci Bitcoinu sú anonymné. V skutočnosti je však pomerne jednoduché identifikovať kontá účastníkov transakcií a sledovať ich prechod cez blockchain. Tvorcovia Dashu naopak tvrdia, že pomocou ich nástroja PrivateSend môžete vykonávať úplne anonymné prevody. Spomínaná technológia totiž spája podobné transakcie do balíkov, vďaka čomu je náročné ich identifikovať.
 • VýhodyRýchlejšie prevody – Ďalšou technológiou, ktorú Digitálny Cash prináša, je nástroj InstantSend, pomocou ktorého budú vaše transakcie trvať menej ako jednu sekundu. Samotní tvorcovia tvrdia, že práve vďaka zrýchleniu procesu vykonania transakcie sa môže celkovo zvýšiť počet užívateľov kryptomien. Dash je vďaka tejto technológií oveľa vhodnejší na okamžité zaplatenie drinku v bare alebo nákupu v obchode.
 • Výhody dash cenaNízke poplatky -V prospech Dashu hovoria aj nižšie poplatky za prevody. K júnu tohto roka sa priemerný poplatok za transakciu nachádzal na úrovni desiatich centov, kým v prípade Bitcoinu to boli dva až štyri doláre.

 

Digitálny Cash v číslach

Dostávame sa k tomu najdôležitejšiemu a to k samotným číslam. Pozrite si prehľadné porovnanie základných údajov tejto kryptomeny s porovnaním k Bitcoinu.

Kryptomena

Maximálny počet mincí 19 miliónov 21 miliónov
Algoritmus X11 SHA-256
Doba vyťaženia bloku 2,5 minúty 10 minút
Block explorer dash.org blockchain.info
Autor Evan Duffield Satoshi Nakamoto
Dátum vzniku 18. 1. 2014 3. 1. 2009

 
Celková hodnota všetkých „mincí“ je na úrovni takmer 3,5 miliardy amerických dolárov. To Digitálny Cash momentálne (marec 2018) radí na 11. miesto v rebríčku kryptomien. Za posledných 24 hodín sa zobchodoval objem v celkovej hodnote viac ako 110 miliónov dolárov.  Súčasná hodnota tejto kryptomeny sa pohybuje na úrovni 450 dolárov.
 

Ako ťažiť Dash?

Digitálny Cash môžete ťažiť vlastným hardvérom. Ťaženie kryptomien vlastným hardvérom je čoraz nákladnejšie a náročnejšie.  Preto sa jednotliví mineri spájajú do mining poolov, v ktorých sa zvyšuje šanca pre vyťaženie nových blokov Dashu.

Existuje aj jednoduchšia možnosť ťaženia kryptomeny Dash. To sa deje vďaka cloud mining kontraktu, prostredníctvom ktorého si zakúpite/prenajmete časť z výpočtového výkonu veľkej mining spoločnosti a ten Vám ťaží kryptomeny. Týmto Vám odpadajú náklady za kúpu drahého hardvéru a platby za spotrebovanú elektrinu.

kupit Dash kurz logo ako ťažiť kryptomeny - genesis mining logo

CCG patrí medzi svetové cloud mining spoločnosti. Spoločnosť CCG sídli v Anglicku. Vyznačuje sa nízkymi cenami a stabilným ťažením kryptomien. V CCG môžete ťažiť LTC, Bitcoin, Ethereum, Zcash, Monero a Dash.

Genesis Mining je popredná svetová cloud mining spoločnosť, ktorá na trhu pôsobí od roku 2013. Genesis Mining  sídli v Hong Kongu a na Islande. Prvotne sa špecializovala na ťažbu Bitcoinov. Dnes, prostredníctvom Genesis Mining môžete ťažiť Litecoin, Bitcoin, Dash, Etherem, Monero a Zcash.

Viac informácií nájdete v našom článku o ťažení Bitcoinu a ďalších kryptomien.
 

Ukážka obchodu

Poďme sa spoločne pozrieť na obchodnú situáciu, ktorá sa naskytla koncom januára.

Dash kurz a graf ukážka obchodu

Prerazenie dôležitej cenovej úrovne (breakout) na trhu DASH/USD.

24, januára 2018 sa cena Dashu začala pohybovať okolo priemernej ceny 780 USD. Približne 6 dní sa cena pohybovala okolo tejto hodnoty. Počas tohto obdobia, cena Dashu viac krát otestovala cenovú úroveň 740 USD. Na tomto mieste bola patrná silná aktivitu nakupujúcich.

V utorok 30. januára cena rotovala v ešte užšom rozpätí. Veľké investičné banky si kumulovali posledné predajné objednávky a potom cena výrazne prerazila kľúčovú cenovú úroveň 740 USD. To bol skvelý moment k otvoreniu predajnej (short) pozície, pretože sa jasne ukázala dominancia predávajúcich a absencia nakupujúcich.

Cena ďalej výrazne klesala a prostredníctvom CFD kontraktov si mohol obchodník prísť na veľmi zaujímavý zisk.

Viac informácií o CFD obchodovaní si môžete prečítať v našom sprievodcovi obchodovaním kryptomien.

 
Páčil sa Vám tento článok? Odporučte ho aj svojim priateľom. Pomôžete tak rozšíriť kvalitné informácie zo sveta kryptomien.

Ohodnoť tento článok