Ethereum kurz, graf, čo je ETH a ďalšie užitočné informácie

Kryptomeny sa v minulosti často stretávali s množstvom nedôverčivých reakcií. Dnes je však jasné, že ide o plnohodnotný spôsob bezhotovostného styku, ktorý čaká svetlá budúcnosť. V dnešnom článku sa dozviete čo je Ethereum (ETH), ako ho môžete ťažiť a kde ho kúpiť. V článku taktiež nájdete aktuálny Ethereum kurz, graf a kalkulačku.

Ethereum kurz
 

Aktuálny Ethereum kurz na grafe

Aktuálny Ethereum kurz poskytuje stránka tradingwiew.com. Na grafe je zobrazený Ethereum kurz (ETH/USD) z burzy Bitfinex, ktorá patrí medzi najväčšie kryptomenové burzy na svete. Jedna sviečka na grafe predstavuje vývoj ceny Etherea za jeden obchodný deň.


 
Pozrite si aktuálne kurzy ďalších kryptomien:

Kde kúpiť Ethereum?

Ethereum môžete kúpiť dvoma spôsobmi:

 • Nákup na kryptomenovej burze
 • Obchodovanie prostredníctvom CFD kontraktov

Kryptomenová burza

Bezpečnou a overenou zmenárňou na kúpu Etherea je Coinbase. Coinbase patrí medzi najpopulárnejšie kryptoburzy na svete. Aby bolo založenie účtu ešte jednoduchšie, využite náš Coinbase návod, v ktorom sa dozviete, krok po kroku, ako si založiť účet a kúpiť Ethereum. V návode taktiež zistíte, ako môžete získať bonus 10$.
 

CFD obchodovanie

CFD obchodovanie patrí medzi obľúbené spôsoby obchodovania kryptomien. CFD je finančný derivát, ktorý kopíruje cenu podkladového aktíva. Na podobnom princípe fungujú Futures kontrakty, ktoré sa z kryptomien obchodujú iba na Bitcoine.

Pri CFD obchodovaní ETH fyzicky nevlastníte, takže si nepotrebujete založiť kryptomenovú peňaženku. Vašim ziskom alebo stratou sa stáva cenový rozdiel medzi otváracou a uzatváracou cenou obchodu. Pri CFD obchodovaní môžete profitovať aj pri poklese ceny Etherea, pokiaľ sa obchod vyvíja vo váš prospech. Pokiaľ si myslíte, že cena ETH bude klesať, jednoducho si v obchodnej platforme otvoríte predajnú (short) objednávku.

Predtým, ako začnete ETH obchodovať, musíte si založiť účet u kvalitného brokera. Broker je sprostredkovateľom obchodných príkazov na burze. Broker nám umožňuje obchodovať rôzne finančné inštrumenty (Forex, kryptomeny, komodity, akcie a indexy). Založenie účtu je jednoduché a je zadarmo.

Prvotriedni brokeri pre obchodovanie ETH

Broker Výhody Kryptomeny Trading 24/7
ETH kurz logo xtb
 • Svetový CFD broker
 • Slovenská podpora a pobočka v Bratislave
 • Profesionálna obchodná platforma xStation
BTC, ETH, LTC, DASH, XRP, EOS, XLM, BCH, ETC + 16 krížových párov ethereum graf a kurz

XTB recenzia

Váš kapitál je spojený s rizikom*

etoro logo kryptomeny
 • Najväčšia investičná sieť na svete
 • Možnosť automaticky kopírovať obchodníkov
 • Revolučná platforma eToro Platform
BTC, ETH, XRP, LTC, DASH, EOS, XLM, BCH, ETC, ADA, NEO, BNB, IOTA + 6 krížových párov Ethereum cena

eToro recenzia

67% CFD účtov retailových investorov stráca peniaze*

Ethereum kurz logo brokera
 • Prvotriedny ECN broker
 • Regulovaný ASIC a FCA
 • Realizovanie objednávok vďaka technológií EDGE
BTC, BCH, DASH,
ETH, LTC
neposkytuje vývoj ceny

Pepperstone recenze

Váš kapitál je spojený s rizikom*

* Kryptomeny sú volatilný finančný inštrument. Ceny kryptomien môžu veľmi rýchlo kolísať vo veľmi krátkom časovom rámci, a preto nie sú vhodné pre všetkých investorov.
* Na 67%-78% retailových investorských účtov došlo pri obchodovaní CFD k vzniku straty. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako CFD kontrakty fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty. Podrobné vysvetlenie CFD kontraktov nájdete na tejto stránke.

Vybraných brokerov si môžete detailnejšie porovnať v našom prehľadnom porovnaní brokerov.

 

Prečo sa Ethereum kurz neustále mení?

Ethereum kurz je tvorený cenou ponuky a dopytu. Na trhu Etherea sa nachádzajú nakupujúci a predávajúci. Ak sa na trhu nachádza prevaha nakupujúcich (zvyšuje sa dopyt), Ethereum kurz rastie. Ak sa na trhu nachádza prevaha predávajúcich (zvyšuje sa ponuka), Ethereum kurz klesá.
 

Ethereum Kalkulačka

Hodnota Etherea sa počas dňa neustále mení. Prostredníctvom našej kalkulačky hravo zistíte aktuálnu hodnotu ETH v eurách alebo českých korunách.

 

Čo je Ethereum?

Ethereum (ETH) vzniklo v roku 2015 a jeho princíp popísal mladý devätnásťročný programátor Bitcoinu Vitalik Buterin. Podľa jeho vlastných slov je Ethereum vylepšením Bitcoinu. Podobne ako pri najrozšírenejšej kryptomene, ide o decentralizovanú sieť, ktorá umožňuje vykonávať transakcie bez účasti banky, resp. tretej strany.

Transakcie sú uchovávané v decentralizovanej databáze, známej aj ako blockchain. Tá je chránená proti akýmkoľvek zásahom z vonkajšieho prostredia. Buterin sa o kryptomenách dozvedel v sedemnástich od svojho otca a o niekoľko rokov už písal pre špecializované webové stránky. Podľa vlastných slov videl nedostatky Bitcoinu a s myšlienkou vzniku Etherea zmenil pohľad na využívanie decentralizovanej databázy. Prvýkrát sa o sieti Ethereum zmienil už v roku 2013, keď vyslovil predstavu kombinácie decentralizovanej kryptomeny a zároveň vývojovej softvérovej platformy.

 

Ako sa líši Ethereum od Bitcoinu?

Pre lepšie pochopenie, Bitcoin vznikol aby narušil hegemóniu PayPalu a podobných online bankingových inštitúcií. Jeho cieľom bolo vylúčiť z peňažných transakcií tretie strany napr. banky, ktoré si za vykonané operácie strhávajú poplatky. Ethereum funguje v tomto istom zmysle, avšak v jeho prípade nehovoríme len o peniazoch.

Sieť Ethereum sa snaží o vylúčenie tretej strany v otázkach uchovávania dát, informácií, či používania aplikácií. Hlavným princípom je pokračovať za pomoci blockchainu v decentralizácií internetu. V rámci siete Ethereum sú servery a cloudy nahradené množstvom tzv. uzlov roztrúsených po celom svete. Uzly prevádzkujú mineri, podobne ako v prípade Bitcoinu.

ETH umožňuje vytvárať aplikácie, zvané ako Dapps. Pre lepšiu predstavu aj Bitcoin je decentralizovaná aplikácia (Dapp) umožňujúca svojim používateľom priamy platobný styk. Keďže Dapps sú kódované na sieti blockchain, nepodliehajú žiadnej centrálnej kontrole.

Plynie z toho viacero výhod:

 • Výhody CFD obchodovaniaPrvou je jednoznačne bezpečnosť, keďže neexistuje centralizované úložisko dát. Všetky dáta sú uložené v  blockchaine.
 • co je ethereum kurzĎalšou výhodou je, že aplikácie nemôžu spadnúť ani byť vypnuté. Každá zmena či vytvorenie aplikácie sú uložené v miliónoch uzlov bez centrálneho bodu.

Decentralizované aplikácie sa vytvárajú na základe tzv. smart contracts. Keďže smart contracts sú počítačové kódy vytvorené ľudmi, sú len tak dobré ako programátori, ktorí ich píšu. Dapps preto nie sú bezchybné a v kombinácií s nemožnosťou ich vypnutia, môžu vznikať vážne problémy.

Pozrite si náučné video, v ktorom sa dozviete ako fungujú smart contracts.

 

Kryptomena Ether

Ethereum zároveň prináša kryptomenu zvanú Ether.

Ether slúži ako tzv. palivo („gas“) celej siete. Toto palivo, rovnako ako v prípade Bitcoinu, slúži na zaplatenie výpočtového výkonu pre minerov. Nejde však o minerov v pravom zmysle slova. Sú to prevádzkovatelia, ktorí poskytujú výpočtový výkon pre spomínané decentralizované aplikácie. Hodnotu tohto výkonu vyjadruje Ether, ktorým sú prevádzkovatelia odmeňovaní.
 

Vývoj ceny ETH za posledné obdobie (graf)

Bezprostredne po vzniku to nevyzeralo, že Ethereum by mohlo zaznamenať výrazný úspech. Oproti Bitcoinu rástla hodnota Etheru veľmi pomaly a v prvých osemnástich mesiacoch sa pohybovala na úrovni desiatich dolárov. V marci v roku 2017 však prišlo k obrovskému nárastu ceny až na úroveň 335 USD. Následne síce prišlo k výraznému pádu na 155 USD za Ether, avšak cena začala v nasledujúcich mesiacoch znovu prudko stúpať. Môže za to najmä prudko rastúca popularita.

Mnoho odporcov tvrdí, že za nárastom ceny stojí práve obrovská reklama. ETH je vďaka svojmu prístupu veľmi vďačnou témou pre veľké množstvo webov a mnohí ju popisujú ako absolútne prelomový spôsob využívania blockchainu.

Ethereum kurz ETH za rok 2017

Vývoj ceny ETH/USD v roku 2017 až po súčastnosť.

Celková hodnota všetkých Etherov v obehu je momentálne (január 2018) na úrovni 98 miliard dolárov. Hodnota jedného Ethera predstavuje 1 015 USD. Celková hodnota Bitcoinu je približne o polovicu vyššia, na úrovni okolo 187 miliard USD.

Aktuálnu trhovú kapitalizáciu Etherea si môžete pozrieť na stránke coinmarketcap.com.
 

Ako ťažiť Ethereum?

Túto kryptomenu môžete ťažiť troma spôsobmi:

 • Ťaženie vlastným hardvérom
 • Ťaženie vlastným hardvérom v mining poole
 • Ťažba prostredníctvom cloud miningu

Cloud mining

Cloud mining je kontrakt, prostredníctvom ktorého si prenajmete časť výkonu z ťažiarskej spoločnosti. Ťaženie ETH prostredníctvom cloud miningu je veľmi jednoduché a výhodné, pretože si nepotrebujete kupovať drahý výpočtový hardvér.

Medzi kvalitné cloud mining spoločnosti patrí:

ťaženie ETH hashflare logo ťaženie ccg logo

Hashflare patrí medzi popredné cloud mining spoločnosti. Táto ťažobná spoločnosť vznikla v roku 2014. Hashflare umožňuje ťažiť BTC, ETH, Zcash a Dash. Pri každej kryptomene si môžete prenajať veľkosť výkonu podľa vašej preferencii.

CCG patrí medzi svetové cloud mining spoločnosti. Spoločnosť CCG sídli v Anglicku. Vyznačuje sa nízkymi cenami a stabilným ťažením kryptomien. V CCG môžete ťažiť Bitcoin, Ethereum, Zcash, Monero, Dash a Litecoin.

Viac informácií o ťažení kryptomien nájdete v našom článku – Ako ťažiť Bitcoin a ďalšie kryptomeny.
 

Ukážka obchodu

Poďme sa spoločne pozrieť na obchodnú príležitosť, ktorá sa naskytla 4. januára 2018. Obchodná situácia je analyzovaná v obchodnej platforme cTrader od brokera Pepperstone.

čo je Ethereum - ukážka obchodovania

V štvrtok 4.1.2018 sa cena Ethera pohybovala okolo priemernej ceny 940 USD za 1 ETH. Približne o 11:30 cena Ethera vytvorila druhý výrazný nákupný výbežok a opäť sa vrátila k priemernej cene 940 USD. Spojením posledných dvoch nákupných výbežkov vznikla rastúca trendová čiara.

Našim úmyslom bolo vstúpiť do nákupnej (long) pozície pri teste trendovej čiary. Hneď v štvrtok večer, približne o 21:30, cena Ethera otestovala na pip presne trendovú čiaru. Po teste trendovej čiary cena vyrástla na ďalšie cenové maximum, prerazila hodnotu 1 000 USD a pokračovala ďalej v raste.

Konzervatívny obchodník mohol ukončiť obchod na úrovni 1 000 USD, kde pri objeme 5 ETH inkasoval zisk 400 USD.

CFD obchodovanie sa vyznačuje množstvom výhod. Okrem profitovania pri poklese cien kryptomien, môžete začať obchodovať aj s malým kapitálom.

Viac informácií o CFD obchodovaní si môžete prečítať v našom kompletnom sprievodcovi CFD obchodovaním.

 

Oplatí sa investovať do siete Ethereum?

Ako sme si vysvetlili, Ethereum nie je obyčajnou kryptomenou ako Bitcoin. Ide o pomerne vizionársky projekt, snažiaci sa decentralizovať súčasný svet internetu. Ak by všetko išlo podľa plánov tvorcov, môže byť ETH skutočne prelomové. Cena za jeden Ether neustále rastie a z tohto pohľadu sa zdá, že investovať môže byť výhodné.

xtb xstation maly
xtb xstation velky

Páčil sa vám tento článok? Odporučte ho aj svojim priateľom. Pomôžete tak rozšíriť kvalitné informácie zo sveta kryptomien.

Ohodnoť tento článok

[kkstarratings]