Litecoin kurz, graf, čo je LTC a ďalšie užitočné informácie

Na princípe decentralizovanej databázy blockchain beží veľké množstvo kryptomien. Mnoho z nich ponúka niekoľko užitočných vylepšení. Jednou takou je aj kryptomena Litecoin (LTC). V tomto článku sa dozviete čo je Litecoin, ako ho ťažiť a kde ho kúpiť. V článku nájdete aktuálny Litecoin kurz a kalkulačku.

čo je Litecoin kurz fotka

Aktuálny Litecoin kurz (graf)

Aktuálny Litecoin kurz poskytuje portál tradingwiew.com. Na grafe je zobrazený Litecoin kurz (LTC/USD) z burzy Bitfinex, ktorá patrí medzi najväčšie kryptomenové burzy na svete. Jedna sviečka na grafe predstavuje vývoj ceny Litecoinu za jeden obchodný deň.

 
Pozrite si aktuálne kurzy ďalších kryptomien:

Kde kúpiť Litecoin?

Svoj prvý Litecoin si môžete kúpiť troma spôsobmi:

 • Nákup na kryptomenovej burze
 • V Litecoin bankomate
 • Obchodovanie prostredníctvom CFD kontraktov

Kryptomenová burza

Pri tomto spôsobe obchodovania kupujete LTC, ktoré fyzicky vlastníte. Nakúpené Litecoiny musíte mať uložené v kryptomenovej peňaženke. Takýto spôsob nákupu a obchodovania je vhodný pre dlhodobé držanie (investičný horizont).

Pri fyzickom nákupe profituje iba v prípade, ak Litecoin kurz rastie a Vy nakúpite za lacno a predáte za draho.

coinbase logo, burza kúpiť Litecoin kalkulačka
Coinbase patrí medzi najdôveryhodnejších sprostredkovateľov nákupu a predaja kryptomien na svete. Spoločnosť Coinbase vznikla v roku 2012 a sídli v San Francisku v USA. Služby Coinbase aktuálne využíva (február 2018) viac ako 11 miliónov ľudí z celého sveta.

Prostredníctvom Coinbase môžete predať alebo kúpiť Litecoin, Bitcoin, Bitcoin Cash a Ethereum.

Zmenáreň Coinbase poskytuje, pre nových obchodníkov, uvítací darček. Ak si založíte účet cez žlté tlačidlo „NAVŠTÍVIŤ COINBASE“ z našej stránky a kúpite LTC alebo ďalšie kryptomeny v hodnote vyššej ako 100$ (cca 83€), na váš účet sa automaticky pripíše množstvo Bitcoinu v hodnote 10$ (cca 8€).

Potrebujete pomôcť pri založení účtu? Využite náš Coinbase návod, v ktorom sa dozviete, krok po kroku, ako si založiť účet a kúpiť Litecoin.

 

Litecoin Bankomat

LTC si môžete kúpiť aj v krypto bankomate. Zopár takýchto bankomatov máme aj na Slovensku. Väčšinou si v nich môžete kúpiť Bitcoin a Litecoin.

Zoznam bankomatov, v ktorých si môžete kúpiť Litecoin:

 • Bratislava – 4 kusy
 • Banská Štiavnica – 1 kus
 • Poprad – 1 kus
 • Košice – 1 kus

Prehľad všetkých krypto bankomatov nájdete na stránke coinatmradar.com.

xtb metatrader ebook maly
xtb metatrader ebook

 

CFD Obchodovanie

CFD obchodovanie patrí medzi populárne spôsoby obchodovania kryptomien. CFD (po slovensky kontrakt na rozdiel) je finančný derivát, ktorý kopíruje cenu podkladového aktíva. Na podobnom princípe fungujú Futures kontrakty, ktoré sa momentálne (február 2018) obchodujú iba na Bitcoine.

Pri CFD obchodovaní:

 • Nepotrebujete si založiť kryptomenovú peňaženku.
 • Nemusíte sa obávať hackerských útokov na burzy, v ktorých by ste ináč mohli mať uložené svoje Litecoiny.
 • Môžete profitovať aj pri poklese ceny Litecoinu, pokiaľ sa obchod vyvíja vo váš prospech. Pokiaľ si myslíte, že cena Litecoinu bude klesať, jednoducho si v obchodnej platforme zadáte predajnú (short) objednávku.
 • Vašim ziskom alebo stratou sa stáva cenový rozdiel medzi otváracou a uzatváracou cenou obchodu.

Predtým, ako začnete obchodovať Litecoin, musíte si založiť účet u kvalitného brokera. Broker je sprostredkovateľom obchodných príkazov na burze. Broker nám umožňuje obchodovať rôzne finančné inštrumenty (Forex, kryptomeny, komodity, akcie a indexy). Založenie účtu je jednoduché a je zadarmo.

Prvotriedni brokeri pre obchodovanie kryptomien

Broker Výhody Kryptomeny Trading 24/7
LTC kurz xtb
 • Svetový CFD broker
 • Slovenská podpora a pobočka v Bratislave
 • Profesionálna obchodná platforma xStation
BTC, ETH, LTC, DASH, XRP, EOS, XLM, BCH, ETC + 16 krížových párov Litecoin cena

XTB recenzia

Váš kapitál je spojený s rizikom*

etoro logo kryptomeny Litecoin kurz logo
 • Najväčšia investičná sieť na svete
 • Možnosť automaticky kopírovať obchodníkov
 • Revolučná platforma eToro Platform
BTC, ETH, XRP, LTC, DASH, EOS, XLM, BCH, ETC, ADA, NEO, BNB, IOTA + 6 krížových párov ikonka čo je Litecoin graf

eToro recenzia

67% CFD účtov retailových investorov stráca peniaze*

vývoj ceny logo brokera
 • Prvotriedny ECN broker
 • Regulovaný ASIC a FCA
 • Realizovanie objednávok vďaka technológií EDGE
BTC, BCH, DASH,
ETH, LTC
LTC kurz logo

Pepperstone recenzia

Váš kapitál je spojený s rizikom*

* Kryptomeny sú volatilný finančný inštrument. Ceny kryptomien môžu veľmi rýchlo kolísať vo veľmi krátkom časovom rámci, a preto nie sú vhodné pre všetkých investorov.
* Na 67%-78% retailových investorských účtov došlo pri obchodovaní CFD k vzniku straty. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako CFD kontrakty fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty. Podrobné vysvetlenie CFD kontraktov nájdete na tejto stránke.

Vybraných brokerov si môžete detailnejšie porovnať v našom prehľade krypto brokerov.

 

Prečo sa Litecoin kurz, cena neustále mení?

Kurz Litecoinu je tvorený cenou ponuky a dopytu. Na trhu Litecoinu sa nachádzajú nakupujúci a predávajúci. Ak sa na trhu nachádza prevaha nakupujúcich (zvyšuje sa dopyt), Litecoin kurz rastie. Ak sa na trhu nachádza prevaha predávajúcich (zvyšuje sa ponuka), Litecoin kurz klesá.
 

Litecoin Kalkulačka

Hodnota Litecoinu sa počas dňa neustále mení. Prostredníctvom našej Litecoin kalkulačky hravo zistíte aktuálnu hodnotu Litecoinu v eurách alebo českých korunách.

 

Čo je Litecoin (LTC)?

Litecoin je digitálna kryptomena, ktorá vznikla v októbri 2011. V tej dobe išlo o jednu z prvých napodobenín Bitcoinu. Za jej zrodom stojí muž menom Charles Lee. Ide o bývalého zamestnanca spoločnosti Google, ktorý len chvíľu po tom, ako sa vlastne dozvedel o kryptomenách, vytvoril práve Litecoin. Hlavnou myšlienkou Litecoinu bolo vylepšiť fungovanie svojho vzoru. O tom či sa to tvorcom podarilo, sa dozviete v ďalších riadkoch.

 

Litecoin mal na trhu predstavovať striebro

Bitcoin je prvou kryptomenou, v súčasnosti je najrozšírenejší  a má najvyššiu trhovú kapitalizáciu. Vďaka tomu ho môžeme považovať za etalón, s ktorým je možné porovnávať takmer každú kryptomenu.

Ak teda Bitcoin predstavuje na decentralizovanom trhu zlato, Litecoin by mal byť striebrom. Práve táto analógia s drahými kovmi je v otázke porovnania týchto dvoch kryptomien asi najvýstižnejšia. Aspoň tak to bolo pri jej zrode. Charles Lee vytvoril menu, ktorá sa ťažila oveľa ľahšie. To znamená, že na vyťaženie rovnakého množstva bol potrebný oveľa nižší výpočtový výkon ako v prípade Bitcoinu. To zapríčinilo, že Litecoinov je v obehu oveľa viac a hlavne za nižšiu cenu.

Sám tvorca tým poukázal na fakt, že vďaka potrebe vysokého výkonu pri ťažbe Bitcoinov, začali vznikať spoločenstvá, resp. skupiny minerov, ktorí sa spájali za účelom akumulovania výpočtového výkonu. To samozrejme zapríčiňuje istú centralizáciu v rámci Bitcoinu, čo vo svojej podstate ide práve proti prvotnej myšlienke blockchainu.  Za nižším výpočtovým výkonom sa samozrejme skrývajú aj nižšie poplatky za transakcie.

Je však potrebné poznamenať, že konkurencia spravila vo svete kryptomien nemalé zmeny. Prvotná myšlienka lacnej a jednoducho ťažiteľnej kryptomeny sa v prípade Litecoinu časom rozplynula. Práve vďaka veľkej konkurencií vzrástli nároky na výpočtový výkon v priebehu roku 2013 až o neuveriteľných 437%. Čo teda pri nižšej hodnote a momentálne menšej popularite, nerobí z Litecoinu kryptomenu budúcnosti, skôr naopak.

LTC mince

Vďaka rýchlym transakciám a nízkym poplatkom začína platbu Litecoinom akceptovať čoraz väčšie množstvo spoločností.

Rozdiely by sme mohli hľadať aj ďalej. Kým zakladateľ  Bitcoinu je legendárnou, mýtmi opradenou postavou so záhadným menom Satoshi Nakamoto, tvorca Litecoinu, ako sme už spomínali, je verejne známou osobou. Charles Lee aktívne komunikuje na sociálnych sieťach a pracoval v spoločnosti Coinbase, ktorá sa zameriava na vytváranie účtov (peňaženiek) pre používateľov kryptomien.
 

Hlavná výhoda Litecoinu

menšou náročnosťou na výpočtový výkon a nižšou cenou za 1 LTC prišiel Litecoin aj s výrazne kratším časom na potvrdenie transakcie. Kým s Bitcoinom trvá potvrdenie transakcie desať minúť, s Litecoinom je transakcia potvrdená už za dve a pol minúty. Mnoho vlastníkov účtov, najmä obchodníkov a užívateľov s vysokým počtom vykonaných transakcií, označuje práve túto vlastnosť za najväčšiu výhodu.

V prípade všetkých kryptomien sa však transakcie vykonávajú rovnako rýchlo. Uvedené časy sú potrebné na potvrdenie transakcie v ďalších uzloch siete a ani v prípade, že obchodujete s Bitcoinom nemusíte bezpodmienečne čakať spomínaných desať minút. Vtedy sa však vystavujete riziku tzv. „double spend“ útoku.

V súčasnosti už ale existuje množstvo opatrení ako sa takýmto útokom vyvarovať aj bez čakania na potvrdenie transakcie. V tejto súvislosti teda nie je kratšia čakacia doba na potvrdenie transakcie až takou značnou výhodou.

HashFlare

 

Litecoin v číslach

Po hlavných technických údajoch a pozadí tejto pomerne známej kryptomeny, prejdime ku konkrétnym číslam. V súčasnosti (február 2018) je LTC v rebríčku kryptomien, ktorý zostavuje CoinMarketCap na šiestom mieste.

Celkový objem Litecoinov v obehu sa momentálne nachádza na úrovni 8,13 miliardy amerických dolárov. Zase pre porovnanie s Bitcoinom, ten v súčasnosti predstavuje celkový objem v obehu až v hodnote 136 miliárd dolárov.

Kryptomena

Maximálny počet mincí 84 miliónov 21 miliónov
Algoritmus Scrypt SHA-256
Doba vyťaženia bloku 2.5 minúty 10 minút
Block explorer cryptoid.info blockchain.info
Autor Charles Lee Satoshi Nakamoto
Dátum vzniku 7. 10. 2011 3. 1. 2009

 
Za posledných dvadsaťštyri hodín sa zobchodovali Litecoiny za takmer 953 miliónov dolárov. Pre porovnanie s kryptomenou Ethereum, o ktorom sme písali nedávno, sa za posledný deň zobchodovali Ethery v hodnote takmer 4,57 miliardy dolárov. Bitcoin sa v tejto štatistike pohybuje asi na úrovni desiatich miliárd.

Cena za jeden Litecoin sa momentálne pohybuje na úrovni približne 147 dolárov za jeden LTC.  Hodnota 1 Bitcoinu je momentálne okolo hladiny 8 100 dolárov za 1 BTC. Táto mena však mala od začiatku svojej existencie ambíciu predstavovať ľahko dostupnejšiu, lacnejšiu alternatívu Bitcoinu. To sa jej do istej miery podarilo, aj keď si myslím, že LTC momentálne trochu zaostáva za očakávaniami a zatiaľ nevyužil naplno svoj potenciál. Napriek tomu, prináša niekoľko výhod, ktoré si mnoho používateľov obľúbilo.
 

Ako ťažiť Litecoin?

Litecoin môžete ťažiť vlastným hardvérom. Táto kryptomena sa najviac ťaží prostredníctvom špeciálnych ASIC čipov. Tieto zariadenia sú značne nákladné a preto sa jednotliví mineri spájajú do mining poolov, v ktorých sa zvyšuje šanca pre vyťaženie nových Litecoinov.

Ako tažiť Litecoin kalkulačka Antminer L3+

Populárnym ASIC zariadením na ťaženie Litecoinu je Antminer L3+.

Existuje aj jednoduchšia možnosť ťaženia Litecoinov. Existuje takzvaný cloud mining kontrakt, prostredníctvom ktorého si zakúpite/prenajmete časť z výpočtového výkonu veľkej mining spoločnosti.

Litecoin kurz logo ako ťažiť kryptomeny - genesis mining logo

CCG patrí medzi svetové cloud mining spoločnosti. Spoločnosť CCG sídli v Anglicku. Vyznačuje sa nízkymi cenami a stabilným ťažením kryptomien. V CCG môžete ťažiť LTC, Bitcoin, Ethereum, Zcash, Monero a Dash.

Genesis Mining je popredná svetová cloud mining spoločnosť, ktorá na trhu pôsobí od roku 2013. Genesis Mining  sídli v Hong Kongu a na Islande. Prvotne sa špecializovala na ťažbu Bitcoinov. Dnes, prostredníctvom Genesis Mining môžete ťažiť Litecoin, Bitcoin, Dash, Etherem, Monero a Zcash.

Viac informácií o ťažení kryptomien nájdete v našom článku – Ako ťažiť Bitcoin a ďalšie kryptomeny.
 

Ukážka obchodu

Poďme sa spoločne pozrieť na obchodnú príležitosť, ktorá sa naskytla 23. januára 2018. Obchodná situácia je analyzovaná pomocou nástrojov obchodnej metódy Tape reading.

Litecoin kurz ukážka obchodu

Test stredovej hodnoty (POC) vizualizácie VWAP na trhu LTC/USD.

Počas ázijskej obchodnej seasny sa cena Litecoinu pohybova okolo priemernej ceny 175$ za 1 LTC. Pod trhom sa na cenách 170$, 166$ a 165$ začali objavovať veľké nákupné limitné objednávky.

Približne v čase 5:50 cena Litecoinu klesla k týmto cenovým úrovniam aby veľké nákupné objednávky vyplnila. Dole na grafe môžeme vidieť výrazné objemy obchodov, ktoré sa realizovali na miestach s veľkými limitnými objednávkami.

Neskôr sa cena LTC odrazila od úrovne 167$ smerom nahor. Cena sa vrátila späť do predošlej konsolidácie a dotkla sa POC (point of control) určeného pomocou vizualizácie VWAP. Dotyk línie POC bola skvelá možnosť vstúpiť do predajnej pozície. Ako môžeme vidieť, cena sa od úrovne VWAPu odrazila a nastala predajná reakcia, ktorá sa neskôr zastavila až pri poslednej veľkej nákupnej čakajúcej objednávke na cene 165$.

Viac informácií o CFD obchodovaní si môžete prečítať v našom sprievodcovi obchodovaním kryptomien.

 
Páčil sa vám tento článok? Odporučte ho aj svojim priateľom. Pomôžete tak rozšíriť kvalitné informácie zo sveta kryptomien.

Ohodnoť tento článok