Monero kurz, cena, graf, čo je XMR a ďalšie užitočné informácie

Po raketovom nástupe Bitcoinu sa na trhu objavilo množstvo ďalších kryptomien, ktoré prinášajú zaujímavé vylepšenia aké Bitcoin neponúka. V tomto článku si vysvetlíme čo je Monero. Taktiež v článku nájdete aktuálny Monero kurz, vývoj ceny na grafe, kde XMR kúpiť a ako ho ťažiť.

monero kurz a graf úvodný obrázok

Monero kurz (cena) na grafe

Aktuálny Monero kurz na sviečkovom grafe poskytuje webstránka Tradingview. Na grafe je zobrazený Monero kurz z burzy Kraken, ktorá patrí medzi najväčšie kryptomenové burzy na svete. Jedna sviečka na grafe predstavuje vývoj ceny XMR za jeden obchodný deň (časový rámec – D1). Časový rámec si môžete jednoducho zmeniť v hornej lište grafu.

 
Pozrite si aktuálne kurzy ďalších kryptomien:

Kde kúpiť Monero?

Monero môžete kúpiť na kryptomenovej burze alebo prostredníctvom CFD kontraktov.

Kryptomenová burza

Pri tomto spôsobe obchodovania kupujete Monero, ktorý fyzicky vlastníte. Nakúpenú kryptomenu musíte mať uloženú v kryptomenovej peňaženke. Pri fyzickom nákupe profituje iba v prípade, ak Monero kurz rastie a vy nakúpite za lacno a predáte za draho.

kupit monero logo binance
Kryptomenová burza Binance je jedna z najrýchlejšie rastúcich zmenárni na svete. Vo svojej ponuke má aktuálne viac ako 270 kryptomien a toto číslo neustále rastie. Nakupujte a “Hodlujte” kryptomeny prostredníctvom tejto špičkovej kryptoburzy.

Chcete si založiť účet u Binance rýchlo a jednoducho? Pripravili sme pre vás návod, v ktorom nájdete kompletný postup krok po kroku, ako si založiť účet a kúpiť Monero.

 

CFD kontrakty

Kryptomeny si môžete kúpiť aj pomocou CFD kontraktov. CFD je finančný derivát, ktorý kopíruje cenu podkladového aktíva. Pri CFD kontraktoch môžete profitovať aj pri poklese ceny kryptomien, pokiaľ sa obchod vyvíja vo váš prospech. Viac informácií nájdete v našom sprievodcovi obchodovaním Bitcoinu a ďalších kryptomien.

Unikátna služba: Kopírovanie populárnych obchodníkov

Najväčšia investičná sieť na svete eToro, okrem nákupu a predaja kryptomien, umožňuje automaticky kopírovať populárnych obchodníkov.

Ako môžete začať kopírovať obchodníkov?

  1. Založíte si obchodný účet u brokera eToro
  2. Vložíte peniaze na svoj účet
  3. Vyberiete si populárneho obchodníka, ktorého chcete kopírovať
  4. Nastavíte výšku investovanej sumy a kliknete na tlačidlo “Kopírovat”

Následne, každý obchod, ktorý otvorí vybraný obchodník sa automatický otvorí aj na vašom účte. Vo videu nižšie si pozrite ako funguje kopírovanie obchodníkov.

 

Viac informácií o kopírovaní obchodníkov nájdete v našej detailnej eToro recenzií.

 

Prečo sa Monero kurz neustále mení?

Monero kurz je tvorený cenou ponuky (bid) a dopytu (ask). Na každom kryptomenovom trhu sa nachádzajú nakupujúci a predávajúci. Ak sa na trhu XMR nachádza prevaha nakupujúcich (zvyšuje sa dopyt) Monero kurz rastie. Ak sa na trhu nachádza prevaha predávajúcich (zvyšuje sa ponuka) Monero kurz klesá.
 

Monero kalkulačka

Hodnota kryptomien sa počas dňa neustále mení. Prostredníctvom našej Monero kalkulačky hravo zistíte aktuálnu cenu XMR v eurách alebo českých korunách.

 

Čo je Monero?

Monero (XMR) je bezpečnou, anonymnou a nevystopovateľnou kryptomenou. Mnoho laikov by si povedalo, že rovnaké výhody prináša aj Bitcoin. To však nie je úplne pravda. Najmä vystopovateľnosť transakcií je niečo, čím sa XMR od Bitcoinu výrazne líši. Monero používa odlišnú kryptografiu ako Bitcoin, čo mu umožňuje udržať transakcie v úplnej anonymite.

Všetky transakcie uskutočnené v Bitcoinoch sú totiž oficiálne zverejnené v decentralizovanej databáze zvanej blockchain. V niektorých prípadoch ide o užitočnú vlastnosť, najmä pokiaľ  hovoríme o vládnych inštitúciách alebo neziskových organizáciách, ktoré musia dodržiavať istú transparentnosť. Iné je to však v prípade súkromných osôb alebo spoločností.

Pre upresnenie, na blockchaine samozrejme nie sú uverejnené mená vlastníkov účtov, ale keď niekde zverejníte vašu Bitcoin adresu, čo dnes nie je úplne neobvyklé, nie je problém spojiť ju s vaším menom a so všetkými budúcimi aj minulými vykonanými transakciami.

 

Výnimočnosť Monera

V histórií Monera hrá dôležitú úlohu rok 2013, keď bol spustený protokol CryptoNote.  Na začiatku nasledujúceho roka bola  na trh uvedená kryptomena pod názvom BitMonero, ktorá bežala práve na aplikačnej vrstve CryptoNote. Na svedomí ju mal prispievateľ do oficiálneho fóra Bitcoinu s nickom thankful_for_today.

V septembri toho istého roka sa Monero stalo obeťou útoku neznámeho páchateľa, ktorý využil chybu v protokole CryptoNote a znefunkčnil overovanie transakcií. CryptoNote neskôr spomínaný problém odstránil a XMR sa vrátilo do plnej prevádzky.
 

Ako to funguje?

Monero znemožňuje vystopovať vaše transakcie, použitím technológie zvanej „ring signatures“. Táto inovácia navzájom mieša viaceré transakcie do celkov, z ktorých nie je možné určiť kto vlastní ktorú adresu. Rovnako schováva aj zostatky na účtoch pomocou tzv. skrytých adries. Ide o náhodne generované adresy, ktoré nie je možné spájať s nijakými osobami.

Zaujímavé je, že princíp technológie „ring signatures“ ako prví popísali na univerzite MIT ešte v roku 2001, teda takmer 10 rokov pred príchodom kryptomien.

Čo je Monero graf a aktuálna cena

Technológia „ring signatures“ zabezpečuje, aby jednotlivé transakcie boli úplne anonymné.

XMR samozrejme ponúka aj možnosť verejne dostupných transakcií, čo sa môže hodiť v prípade, že potrebujete danú transakciu zverejniť. Funkcia „view key“ umožňuje ukázať iba vybrané transakcie a ostatné ponechať utajené.
 

Spravodlivé podmienky ťažby

Monero sa oficiálne prezentuje ako kryptomena, ktorá prináša maximálnu mieru decentralizácie. Algoritmus s názvom „Proof of Work“ umožňuje ťažiť túto kryptomenu na klasických osobných počítačoch pre bežných používateľov, čo výrazne znevýhodňuje veľké skupiny minerov s obrovským výpočtovým výkonom.

Oficiálna stránka tiež sľubuje maximálnu transparentnosť pri všetkých vývojárskych rozhodnutiach realizovaných tímom zloženým z 240 developerov. Podľa ich vlastných slov, všetky rozhodnutia podliehajú verejnej diskusií, sú publikované online a pre každého prístupné.
 

Porovnanie s Bitcoinom

Pozrime sa na Monero optikou základných údajov, ktoré si môžeme porovnať s Bitcoinom.

Kryptomena

Maximálny počet mincí 18,3 miliónov 21 miliónov
Algoritmus CryptoNight SHA-256
Doba vyťaženia bloku 2 minúty 10 minút
Block explorer moneroblocks.info blockchain.info
Autor David Latapie a ďalší 6 vývojári Satoshi Nakamoto
Dátum vzniku 18.4. 2014 3. 1. 2009

 

Zastupiteľnosť  hrá dôležitú úlohu

Mnoho odborníkov sa zhoduje, že zastupiteľnosť môže byť v najbližších rokoch najdôležitejším kritériom pre posudzovanie kryptomien. V skratke to znamená, že všetky jednotky danej kryptomeny (Bitcoiny, XMR, Ethery) sú si rovné a majú rovnakú hodnotu bez ohľadu na svoj vznik a históriu. Ak sa znovu pozrieme na Bitcoin, vďaka verejne dostupnej databáze je možné vystopovať konkrétnu históriu jednotlivých BTC.

Ak boli napríklad ukradnuté, tak takýmto Bitcoinom sa burzy, zmenárne a obchodníci zámerne vyhýbajú. V konečnom dôsledku majú inú hodnotu ako ostatné. Pokiaľ by takúto menu vlastnili len páchatelia trestnej činnosti, bolo by všetko v poriadku.  Mnohokrát sa však tieto „špinavé“ peniaze dostanú do rúk nič netušiacim užívateľom, ktorí majú následne problémy s akceptáciou tejto meny na burzách či v obchodoch.

Monero vďaka nevystopovateľnosti a ochrane účtov tento problém rieši. Nie je možné určiť konkrétne XMR, ani odkiaľ pochádzajú a kto ich predtým vlastnil. Vďaka tomu sa táto kryptomena stala veľmi obľúbená aj pre používateľov darknetových obchodov, na ktorých sa anonymita veľmi cení, keďže mnohokrát sa tu obchoduje s nelegálnym tovarom.
 

Ako ťažiť Monero?

Monero môžete ťažiť vlastným hardvérom. Ťaženie kryptomien vlastným hardvérom je čoraz nákladnejšie a náročnejšie.  Preto sa jednotliví mineri spájajú do mining poolov, v ktorých sa zvyšuje šanca pre vyťaženie nových blokov XMR.

Ako ťažiť Monero cena na grafe

Kryptomena Monero sa ťaží prostredníctvom grafických kariet.

Existuje aj jednoduchšia možnosť ťaženia Monera. To sa deje vďaka cloud mining kontraktu, prostredníctvom ktorého si zakúpite/prenajmete časť z výpočtového výkonu veľkej mining spoločnosti a ten vám ťaží kryptomeny. Týmto vám odpadajú náklady za kúpu drahého hardvéru a platby za spotrebovanú elektrinu.

kupit Dash kurz logo Minergate logo

CCG patrí medzi svetové cloud mining spoločnosti. Spoločnosť CCG sídli v Anglicku. Vyznačuje sa nízkymi cenami a stabilným ťažením kryptomien. V CCG môžete ťažiť LTC, Bitcoin, Ethereum, Zcash, Monero a Dash.

MinerGate je populárny mining pool, ktorý poskytuje ťaženie kryptomien aj prostredníctvom cloud miningu. MinerGate umožňuje ťaženie Bitcoinov a Monera. V blízkej dobe spúšťajú cloud mining pre kryptomenu Ethereum.

Viac informácií nájdete v našom článku o ťažbe Bitcoinu a ďalších kryptomien.
 

Vývoj ceny XMR (graf)

Poďme sa spoločne pozrieť na vývoj ceny Monera za posledné obdobie. Kryptomena XMR zaznamenala od svojho počiatku nárast o viac ako 1300%.

Monero kurz cena a XMR graf

Vývoj ceny XMR na grafe za posledných 12 mesiacov.

Výrazný progres zaznamenalo Monero v auguste minulého roka, keď sa jeho cena vyšplhala na 130 dolárov za 1 XMR. V tomto období dosiahlo svoje maximum voči Bitcoinu. V priebehu ďalších mesiacov však hodnota voči doláru a Bitcoinu výrazne klesala. V januári 2018 sa trend otočil a táto anonymná kryptomena dosiahla doterajšie maximum voči americkému doláru, keď jeden XMR stál 480 dolárov. Znovu nasledoval strmý pokles a následné ustálenie situácie.

Momentálne (21.3.2018) dostanete za 1 XMR asi 221 amerických dolárov.
 

Oplatí sa do Monera investovať?

Monero je ďalšou z menších kryptomien, ktoré síce nemusia dosiahnúť popularitu Bitcoinu, ale prinášajú slušnú ponuku anonymity a zaujímavých minerských podmienok. Mnohým môže systém nevystopovateľnosti transakcií a konkrétnych účtov vyhovovať. Ten je spolu zo zastupiteľnosťou najväčším argumentom pre používanie Monera. Nevýhodou môže byť veľká volatilita, s ktorou sa však potýkajú všetky kryptomeny.

xtb metatrader ebook maly
xtb metatrader ebook

Páčil sa vám tento článok? Odporučte ho aj svojim priateľom. Pomôžete tak rozšíriť kvalitné informácie zo sveta kryptomien.

Ohodnoť tento článok