Ripple kurz, cena, graf, čo je XRP a ďalšie užitočné informácie

Po vzniku Bitcoinu sa naskytla možnosť zmeniť doterajšie fungovanie platobného systému. S touto myšlienkou sa začala zaoberať aj spoločnosť Ripple Labs. V tomto článku sa dozviete čo je Ripple. Taktiež v článku nájdete aktuálny Ripple kurz, graf, kalkulačku a spoznáte, kde môžete kúpiť XRP bezpečne, rýchlo a jednoducho.

Ripple kurz a aktuálna cena - úvodný obrázok

Aktuálny Ripple kurz na grafe

Aktuálny Ripple kurz na sviečkovom grafe poskytuje webstránka Tradingview. Na grafe je zobrazený Ripple kurz (XRP/USD) z burzy Bitstamp, ktorá patrí medzi najväčšie kryptomenové burzy na svete. Jedna sviečka na grafe predstavuje vývoj ceny XRP za jeden obchodný deň (časový rámec – D1).


 
Pozrite si aj aktuálne kurzy ďalších kryptomien:

Kde kúpiť Ripple?

Svoj prvý XRP môžete kúpiť:

 • Na kryptomenovej burze
 • Nákup prostredníctvom CFD kontraktov

Kryptomenová burza

Pri tomto spôsobe obchodovania kupujete XRP, ktoré fyzicky vlastníte. Nakúpenú kryptomenu musíte mať uloženú v kryptomenovej peňaženke. Pri fyzickom nákupe profituje iba v prípade, ak Ripple kurz rastie a Vy nakúpite za lacno a predáte za draho.

Ripple cena logo binance

Kryptomenová burza Binance je jedna z najrýchlejšie rastúcich zmenárni na svete. Vo svojej ponuke má aktuálne viac ako 270 kryptomien a toto číslo neustále rastie. Nakupujte a “Hodlujte” kryptomeny prostredníctvom tejto špičkovej kryptoburzy.

Chcete si založiť účet u Binance rýchlo a jednoducho? Pripravili sme pre vás návod, v ktorom nájdete kompletný postup krok po kroku, ako si založiť účet a kúpiť Ripple.

 

CFD Kontrakty

CFD (po slovensky kontrakt na rozdiel) je finančný derivát, ktorý kopíruje cenu podkladového aktíva. Na podobnom princípe fungujú Futures kontrakty, ktoré sa momentálne (február 2018) obchodujú iba na Bitcoine.

Pri kúpe XRP prostredníctvom CFD kontraktu:

 • Nepotrebujete si založiť kryptomenovú peňaženku.
 • Nemusíte sa obávať hackerských útokov na burzy, v ktorých by ste ináč mohli mať uložené svoje XRP.
 • Môžete profitovať aj pri poklese ceny XRP, pokiaľ sa obchod vyvíja vo váš prospech. Pokiaľ si myslíte, že cena kryptomeny Ripple bude klesať, jednoducho si v obchodnej platforme zadáte predajnú (short) objednávku.
 • Vašim ziskom alebo stratou sa stáva cenový rozdiel medzi otváracou a uzatváracou cenou obchodu.
 • Môžete obchodovať aj s malým finančným kapitálom. Vďaka finančnej páke (leverage) môžete obchodovať veľké množstvo XRP aj s malým kapitálom. (Príklad využitia finančnej páky – leverage nájdete nižšie pod obrázkom)

Predtým, ako začnete XRP obchodovať, musíte si založiť účet u kvalitného brokera. Broker je sprostredkovateľom obchodných príkazov na burze. Broker nám umožňuje obchodovať rôzne finančné inštrumenty (Forex, kryptomeny, komodity, akcie a indexy). Založenie účtu je jednoduché a je zadarmo.

Prvotriedni brokeri pre obchodovanie kryptomien

Broker Výhody Kryptomeny Trading 24/7
etoro logo XRP kurz
 • Najväčšia investičná sieť na svete
 • Možnosť automaticky kopírovať obchodníkov
 • Revolučná platforma eToro Platform
BTC, ETH, XRP, LTC, DASH, EOS, XLM, BCH, ETC, ADA, NEO, BNB, IOTA + 6 krížových párov Ripple cena

eToro recenzia

67% CFD účtov retailových investorov stráca peniaze*

Ripple kurz logo brokera
 • Svetový CFD broker
 • Slovenská podpora a pobočka v Bratislave
 • Profesionálna obchodná platforma xStation
BTC, ETH, LTC, DASH, XRP, EOS, XLM, BCH, ETC + 16 krížových párov čo je ripple graf

XTB recenzia

Váš kapitál je spojený s rizikom*

* Kryptomeny sú volatilný finančný inštrument. Ceny kryptomien môžu veľmi rýchlo kolísať vo veľmi krátkom časovom rámci, a preto nie sú vhodné pre všetkých investorov.
* Na 67%-78% retailových investorských účtov došlo pri obchodovaní CFD k vzniku straty. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako CFD kontrakty fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty. Podrobné vysvetlenie CFD kontraktov nájdete na tejto stránke.

Vybraných brokerov môžete porovnať v hlavnej tabuľke brokerov, ktorú nájdete v osobitnom článku.

 

Prečo sa Ripple kurz neustále mení?

Ripple kurz je tvorený cenou ponuky (bid) a dopytu (ask). Na trhu XRP sa nachádzajú nakupujúci a predávajúci. Ak sa na trhu nachádza prevaha nakupujúcich (zvyšuje sa dopyt), Ripple kurz rastie. Ak sa na trhu nachádza prevaha predávajúcich (zvyšuje sa ponuka), Ripple kurz klesá.
 

Ripple Kalkulačka

Hodnota kryptomeny Ripple sa počas dňa neustále mení. Prostredníctvom našej kalkulačky hravo zistíte aktuálnu hodnotu XRP v eurách alebo českých korunách.

 

Čo je Ripple?

Rok 2009 sa datuje ako počiatok existencie kryptomien. Príchod Bitcoinu vtedy zmenil pohľad na svet online platieb. Úspech „prvorodeného“ sa potom snažilo napodobniť niekoľko ďalších tvorcov kryptomien avšak s rôznymi výsledkami. Niektoré, medzi nimi aj Ripple, dosiahli masové úspechy, iné zostali zabudnuté v čase. Decentralizovaná technológia blockchain však stále disponuje obrovským potenciálom.

Ripple je digitálna kryptomena, ktorá umožňuje jednoduchšie, rýchlejšie a bezpečnejšie online platby a bankové prevody. XRP nie je typická kryptomenaSlúži skôr ako pracovný nástroj, prostredníctvom ktorého sa vykonávajú platby v rámci siete RippleNet.

Ako vzniklo Ripple?

Vznik tejto kryptomeny sa datuje na rok 2012. Za jej zrodom stojí spoločnosť s názvom Ripple Labs. V začiatkoch išlo o start-upový projekt, ktorý sa zaoberal vývojom a inováciami v oblasti vykonávania online transakcií. Táto spoločnosť pracuje pre veľké finančné inštitúcie a snaží sa prepojiť súčasný svet bankovníctva s nezávislým prostredím kryptomien, vďaka čomu majú veľké množstvo odporcov.

Za päť rokov existencie však dokázali vytvoriť platobnú sieť s názvom RippleNet. Samotná spoločnosť o sebe prehlasuje, že spája banky, veľké korporácie, sprostredkovateľov platieb a burzy s digitálnymi aktívami do globálneho systému, v rámci ktorého je možné vykonávať transakcie rýchlo, bezpečne a za minimálne poplatky.

Viac informácií o spoločnosti nájdete na ich oficiálnej stránke.

xtb xstation maly
xtb xstation velky

 

Výhody kryptomeny Ripple

Obrovskou výhodou tejto kryptomeny je rýchlosť jednotlivých transakcií. V podstate je možné ich vykonávať v reálnom čase. Tým, že spoločnosť RippleLabs, ktorá stojí za touto kryptomenou úzko spolupracuje s bankami a sprostredkovateľmi transakcií, prináša táto technológia obrovské benefity do medzibankového platobného styku.

Medzi benefity tejto kryptomeny patrí:

 • Výhody ripple kurzRýchlosť – jednotlivé transakcie sa realizujú v priebehu sekúnd (4 sekundy) narozdiel od ostatných kryptomien (ETH – 2 minúty, BTC – 1 hodina).
 • Výhody CFD obchodovaniaŠkálovateľnosť – XRP trvale spracováva 1 500 transakcií za sekundu 24 hodín 7 dní v týždni. V budúcnosti sa očakáva, že XRP dokáže spracovať rovnakú priepustnosť transakcií ako Visa.
 • Výhody CFD obchodovaniaStabilita – Päťročná skúsenosť XRP so stabilnou technológiou a riadením je pripravená na inštitucionálne a podnikové využitie.

Už viac ako 100 veľkých finančných inštitúcií je súčasťou siete RippleNet. V týchto bankách teda môžu používatelia vykonávať transakcie aj prostredníctvom XRP. Pramení z toho rapídne zníženie času a výrazne nižšie poplatky spojené s prevodom.
 

Porovnanie s Bitcoinom

Ak chceme porovnávať tieto dve úplne odlišné kryptomeny, musíme ihneď na začiatok poznamenať, že odkedy dosiahlo Ripple takú veľkú popularitu, nenájdete veľa prívržencov Bitcoinu, ktorí by podporovali XRP.

Myšlienkou Bitcoinu bolo vrátiť jednotlivcom finančnú suverenitu a umožniť používateľom riadiť sa podľa známeho hesla „be your own bank“. Ripple však pristúpilo k otázke úplne z opačného konca. Tvorcovia naopak spolupracujú s bankami a finančnými inštitúciami, ktoré majú záujem znižovať poplatky za transakcie. Čo však v konečnom dôsledku posilňuje postavenie bánk a znižuje hodnotu decentralizovaných kryptomien. Najmä v porovnaní s vykonávaním platieb s účasťou tretej strany.

Pozrite si základné porovnanie obidvoch kryptomien.

Kryptomena

Maximálny počet mincí 100 miliárd 21 miliónov
Počet transakcií za sekundu 1 500 približne 10
Rýchlosť prevodu 4 sekundy 1 hodina (v závislosti od výšky poplatku)
Autor Ripple Labs Satoshi Nakamoto
Dátum vzniku rok 2012 3. 1. 2009

 
Kritici takisto často pripomínajú, že Ripple nie je decentralizovanou menou. Zabudli sme totiž poznamenať, že XRP sa neťaží ako v prípade ostatných popredných kryptomien. Spoločnosť Ripple Labs už na začiatku vytvorila maximálny počet tokenov, avšak do obehu vypustili iba približne polovicu celkového objemu. Druhú polovicu tokenov stále vlastní spoločnosť. Takýto prístup teda s decentralizovanou kryptomenou veľa spoločného nemá.

Zaujímate sa o ťaženie Bitcoinu a ďalších krypomien? Navštívte náš článok, v ktorom sa dozviete, ako môžete ťažiť kryptomeny bez kupovania nákladného softvéru na ťažbu.

V tejto súvislosti je potom veľmi ťažké porovnávať tieto dve kryptomeny. Obe fungujú na úplne odlišných, nielen technických, ale aj ideových princípoch.

Ripple jednoducho nemá záujem o jednotlivca a priemerného používateľa. Neumožní vám byť svojou vlastnou bankou. Ich záujmom sú spokojné banky a sprostredkovatelia transakcií (tretie strany). Avšak prístup v otázke vykonávania obrovského počtu prevodov v podstate v reálnom čase je prelomový a v budúcnosti môže priniesť revolúciu v tejto oblasti.
 

Aktuálny vývoj ceny XRP (graf)

V aktuálnom rebríčku kryptomien (20.2.2018) sa Ripple nachádza na treťom mieste. Trhová kapitalizácia tejto kryptomeny sa pohybuje na úrovni 44 miliárd amerických dolárov. Za posledných 24 hodín sa na celom svete zobchodoval XRP v celkovej hodnote viac ako 695 miliónov dolárov.

Ripple kurz - aktuálny vývoj ceny

Vývoj ceny XRP po súčasnosť.

V decembri 2017, v priebehu takzvanej “Santa rally”, zaznamenal XRP neuveriteľný nárast cez viac ako 1 000%.  V januári 2018 sa tento nárast výrazne skorigoval a zastavil sa na hodnote 1 dolára. Cena za 1 XRP sa momentálne nachádza na úrovni 1.14 dolára.
 

Ukážka obchodu

Poďme sa spoločne pozrieť na obchodnú príležitosť, ktorá sa naskytla 31. decembra 2017. Obchodná situácia je analyzovaná pomocou metódy Price Action. Price Action je metóda technickej analýzy, ktorá analyzuje vývoj ceny v čase.

ripple kurz ukážka ziskového obchodu

Test sviečkovej formácie 123 Gap na trhu XRP/USD.

29. decembra 2017 sa cena XRP pohybovala na úrovni 1.5 USD. Počas obchodnej seansy hodnota tejto kryptomeny výrazne vyrástla až na hodnotu 2.3 USD. Pri tomto výraznom náraste ceny sa vytvorila sviečková formácia 123 Gap. Sviečková formácia Gap je takzvaná medzera medzi dvoma sviečkami. Na grafe je Gap zvýraznený zeleným rámčekom.

Na ďalší deň cena začala klesať do úrovni Gapu. Trh má tendenciu tieto Gapy „vypĺňať“, preto na cenovej úrovni spodnej hrany  Gapu (približne na cene 1.7 USD) sa naskytla skvelá možnosť vstúpiť do nákupnej (long) pozície.

31. decembra 2017 cena vyplnila Gap a v zápätí do konca dňa vyrástla o cca 25%.
 

Ukážka obchodovania prostredníctvom CFD kontraktov

Túto obchodnú príležitosť mohol obchodník zobchodovať dvoma spôsobmi:

 • Fyzický nákup na kryptomenovej burze
 • Aby mohol obchodník klasicky nakúpiť  1 000 kusov XRP na cene 1.7 USD,  potrebuje mať na účte 1 700 USD. Ak obchod uzavrie na cene 2.1 USD, z obchodu inkasuje zisk 400 USD.

 • Nákup prostredníctvom CFD kontraktu
 • Aby mohol obchodník nakúpiť  (prostredníctvom CFD) 1 000 kusov Ripple na cene 1.7 USD, pri finančnej páke (leverage) 1:10, potrebuje mať na účte iba 170 USD. Prostredníctvom CFD kontraktov a finančnej páky má nakúpených 1 000 kusov XRP, za ktoré zaplatil iba 170 USD. Ak obchod uzavrie na cene 2.1 USD, taktiež z obchodu inkasuje zisk 400 USD.

Viac informácií o CFD obchodovaní si môžete prečítať v našom sprievodcovi obchodovaním kryptomien.

 

Oplatí sa investovať do Ripple?

Otázka, či sa vyplatí investovať do tejto kryptomeny priamo súvisí s otázkou, koľko finančných inštitúcií bude používať sieť RippleNet. Momentálne viac ako 100 veľkých finančných inštitúcií je súčasťou tejto platobnej siete.

Ak bude čoraz viac bánk poskytovať možnosť vykonávať prevody prostredníctvom XRP, hodnota tejto kryptomeny bude pravdepodobne prudko stúpať. Ak sa naopak, objaví výrazná konkurencia, resp. Ripple už nebude pre banky atraktívny, upadne do zabudnutia a priamo úmerne s ním aj jeho trhová hodnota.

Ďalším faktom je, že polovicu všetkých XRP stále vlastní spoločnosť RippleLabs. Ak vypustia do obehu veľké množstvo tejto kryptomeny, hodnota môže rapídne klesnúť. Pri prípadnom prepade ceny sa na druhej strane naskytne skvelá obchodná príležitosť, na ktorej môžete profitovať prostredníctvom CFD kontraktov.

xtb metatrader ebook maly
xtb metatrader ebook

Páčil sa vám tento článok? Odporučte ho aj svojim priateľom. Pomôžete tak rozšíriť kvalitné informácie zo sveta kryptomien.

Ohodnoť tento článok